Ostatnie lata były inne niż zawsze. Zupełnie inne. Mimo ciepłej i słonecznej pogody część osób bardzo ostrożnie podchodziła do wakacyjnych wyjazdów. Nie mniej, niezależnie od tego czy pojedziecie na mazury, nad morze, w góry, na działkę za miasto czy zostaniecie w domu komary, kleszcze, meszki, muchy, pszczoły, osy i inne robactwo będzie nam towarzyszyło. Dlatego Warto zabezpieczyć dzieci (i siebie) przed przykrymi skutkami działalności tych latających i chodzących stworzonek. Jak to zrobić?
Przybywam do Was z odsieczą, gdyż mam dla Was kilka sprawdzonych patentów, jak chronić się przed owadami i, co najważniejsze, jak zapewnić spokojną i bezpieczną zabawę naszym dzieciom.
Zanim przejdę do meritum chciałam powiedzieć, że wpisy podzieliłam na:
Część 1. „Naturalne” repelenty dla dzieci – przegląd dostępnych preparatów.
Część 2 „Chemiczne repelenty dla dzieci” – przegląd dostępnych preparatów.
Pewnie nie raz zastanawialiście się co tak naprawdę powinniście kupić dla swoich dzieci. Chcecie coś skutecznego, ale boicie się podrażnień i groźnych powikłań. Z kolei wybierając preparat naturalny nie macie przekonania czy w ogóle zadziała…
Nie martwcie się! Pomogę Wam podjąć decyzję. A zrobię to w najlepszy możliwy sposób, czyli przedstawię Wam plusy i minusy repelentów naturalnych oraz chemicznych (w kolejnym wpisie). Wtedy sami zdecydujecie czego Wam i Waszym dzieciom tak naprawdę trzeba w danej sytuacji i MIEJSCU. A więc do dzieła. Zaczynamy 🙂
Teoria: repelenty to inna nazwa dla środków (szeroko pojętych związków chemicznych, urządzeń generujących światło lub dźwięki) mających właściwości odstraszające. Możemy je podzielić na naturalne (olejki eteryczne), chemiczne (np. DEET, ikarydyna, IR3535) oraz urządzenia mechaniczne (np. ultradźwięki).
Repelenty naturalne to nic innego jak olejki eteryczne, czyli nadawanie skórze zapachu, który ma odstraszać komary, kleszcze, meszki, muchy i inne robactwo. W składzie preparatów dostępnych w aptekach i sklepach możecie znaleźć różne olejki:
Skład (INCI): Aqua (Water), Carapa Guaianensis Seed Oil, Glycerin, Sodium Stearoyl Lactylate, Sodium Dehydroacetate, Pelargonium Graveolens Oil , Tocopherol, Sodium Benzoate, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Xanthan Gum, Citronellol, Geraniol, Linalool, Citral, Limonene
Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia. Mleczko ochronne zużyć w ciągu 12 miesięcy.
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, jest to jeden z niewielu produktów, który możesz brać w ciemno.
Skład (INCI): Aqua, Lavandula Oil, Lavandula Extract, Arnica Montana Flower Extract, Tea Tree Oil, Rosmarinus Officinalis Oil, Polisorbate–20, Ethylhexyl methoxycinnamate, Butyl methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl salicylate, DMDM Hydantoin, Panthenol
Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.
Komentarz Matki Aptekarki: Dzięki temu, że producent podał pełny skład tego „naturalnego” repelentu dla dzieci, mogę z całą pewnością go Wam odradzić. Przenikające filtry UV oraz donor formaldehydu (DMDM Hydantoin) jako konserwant z naturalnością nie mają wiele wspólnego.
Skład (INCI): Aqua (Woda), Carapa Guaianensis Seed Oil, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Sodium Stearoyl Lactylate, Phenethyl Alcohol, Xanthan Gum, Calendula Officinalis Flower Extract, Benzyl Alcohol, Tocopherol, Ethylhexylglycerin, Pelargonium Graveolens Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Linalool, Citronellol, Dehydroacetic Acid, Geraniol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate
Od 1 dnia życia. Jedna aplikacja działa przez około 2 godziny. Można aplikować 2 lub więcej razy dziennie na odkryte części ciała, wmasowując do całkowitego wchłonięcia.
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, jest to jeden z niewielu produktów, który możesz brać w ciemno.
Skład: Citriodiol 10% (10g/100g)
Preparat odstraszający komary, meszki oraz kleszcze. Chroni do 6 h przed komarami i meszkami oraz do 2 h przed kleszczami. Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.
Komentarz Matki Aptekarki: Patrząc na składnik aktywny, bo pełnego składu producent nie ujawnia, czas działania jest zdecydowanie przeszacowany. Nie sądzę, żeby olejek eteryczny pachniał po jednorazowej aplikacji aż 6 godzin! Obstawiam max do 2 h. Ponadto, citriodiol odstrasza głównie komary, na kleszcze ma znikome działanie. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.
Skład: Olejek z eukaliptusa cytrynowego, uwodniony, cyklizowany (redefinicja z: mieszanina cis- i trans-p-mentano-3,8-diolu)(citriodiol) 14,4% (14,4 g/100 g); geraniol 0,005% (0,005 g/100 g). Zawiera: etanol
Aerozol odstraszający komary, meszki oraz kleszcze. Chroni do 6 h przed komarami i meszkami oraz do 2 h przed kleszczami. Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.
Komentarz Matki Aptekarki: Brak pełnego składu. Aerozol wydaje się być lepszy od płynu z uwagi na więcej składników aktywnych. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.
Skład (INCI): Aqua (Water), Carapa Guaianensis Seed Oil, Glycerin, Polyglyceryl-6 Stearate, Oleyl Erucate, 1,2 Hexanediol, Glyceryl Stearate, Xanthan Gum, Sodium Benzoate, Polyglyceryl-6 Behenate, Lecithin, Tocopheryl Acetate, Ethylhexylglycerin, Allantoin, Melissa Officinalis Leaf Oil, Sodium Dehydroacetate, Citric Acid, Citral, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Geraniol, Citronellol
Spray i roll-on mają identyczny skład. Są przeznaczone dla dzieci od 2 miesiąca życia. Działają do 3 h.
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, są to jedne z niewielu produktów, które możesz brać w ciemno.
Skład: Olejek z melisy, olej andiroba
Krem przeznaczony jest dla dzieci od 2 miesiąca życia. Działa po jednorazowym nałożeniu do 3 h.
Komentarz Matki Aptekarki: Brak pełnego składu. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.
Skład (INCI): Alcohol Demat. Aqua, Mentha Piperita Leaf Oil, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Citral, Citronellol, Geraniol, Limonene, Linalol
Do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia. W razie potrzeby po 2 godzinach powtórzyć aplikację.
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Skład na pierwszy rzut oka dobry i bezpieczny, jednak zastosowanie olejku miętowego dla dziecko rocznego wzbudza we mnie zdziwienie. Dlaczego? Ponieważ olejek miętowy jest przeciwwskazany u dzieci w wieku poniżej 6 roku życia, gdyż może powodować problemy z oddychaniem.
Skład (INCI): Aqua, Polysorbate 80, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, D-Panthenol, Carapa Guianensis Seed Oil, Glycerin, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Lactic Acid, Tocopheryl Acetate
Dla dzieci od 1 roku życia i osób dorosłych. U dzieci poniżej 1 roku życia spryskać płynem otoczenie i ubranka.
Skład: Lawenda, Lavanadula hybrida, ekst./Olejek lawendowy – 45 g/kg
Nie stosować u dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Emulsja do bezpośredniego stosowania na skórę. Działanie odstraszające trwa przez około 4 godziny.
Komentarz Matki Aptekarki: Brak pełnego składu. Preparat nie działa wcale na kleszcze. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.
Skład: Lawenda, Lavandula hybrida, ekst./Olejek lawendowy – 50 g/kg
Płyn skutecznie chroni ciało przed ukąszeniami komarów przez 4 godziny od naniesienia. Zawiera olejek z mięty pieprzowej.
Komentarz Matki Aptekarki: Producent nie ujawnia pełnego składu, za to podaje (mylną) informację, że preparat zawiera 100% naturalnych składników AKTYWNYCH. Większość konsumentów niestety odczyta, że pełny skład jest naturalny. Preparat nie działa wcale na kleszcze. Producent nie podaje informacji od jakiego wieku można stosować płyn u dzieci, jednak z uwagi na obecność olejku z mięty pieprzowej, nie powinien być aplikowany u dzieci młodszych niż 6 lat.
Skład: Geraniol 1% (10 g/kg)
Nie stosować u dzieci poniżej 1. roku życia. U dzieci w wieku 1-6 lat stosować najwyżej raz dziennie. U dzieci powyżej 6. roku życia można stosować do dwóch razy dziennie. Chroni przed ukąszeniami przez około 4 godziny od zastosowania.
Komentarz Matki Aptekarki: Producent nie ujawnia pełnego składu. Patrząc jednak na substancję czynną, preparat powinien odstraszać głównie kleszcze, a nie komary czy meszki. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.
Skład: Lawenda, Lavandula hybrida, ekst./Olejek lawendowy – 50 g/kg
Nie stosować u dzieci poniżej 6 roku życia. Chroni przed ukąszeniami przez około 4 godziny od zastosowania.
Komentarz Matki Aptekarki: Producent nie ujawnia pełnego składu. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.
Skład (INCI): Butane, Propane, Isobutane, Cyclopentasiloxane, Paraffinum Liquidum, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Gossypium Herbaceum Seed Oil, Parfum, Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Cymbopogon Ciratus Leaf Oil, Citral, Limonene, Geraniol, Citronellol, Linalool, Nepeta Cataria Oil, Farnesol
Przeznaczony dla dzieci powyżej 1 roku życia i dorosłych. W razie potrzeby aplikację powtarzać co 2-3 godziny. Preparat nie zawiera alkoholu.
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, jest to jeden z niewielu produktów, który możesz brać w ciemno.
Skład (INCI): Aqua, Polysorbate 20, Panthenol, Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Melia Azadirachta Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Citral, Citronellol, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Limonene, Linalool
Przeznaczony do stosowania w celu odstraszania komarów, meszek i os. Do stosowania u dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych.
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, są to jedne z niewielu produktów, które możesz brać w ciemno.
Skład (INCI): Aqua, Polysorbate 20, Carapa Guaianensis Seed Oil, Parfum, Phenoxyethanol, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Ethylhexylglycerin, Geraniol, Citronellol, Limonene, Linalool, Citral, Eugenol, Farnesol
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI, choć szkoda, że brak informacji od którego roku życia może być stosowany przez dzieci. Dzięki temu, że poznaliśmy substancje pomocnicze okazało się, że ten „naturalny” preparat nie jest tak do końca „naturalny”. Silnie drażniący konserwant, który dodatkowo jest wysoko w składzie zdecydowanie nie zachęca. Skoro są preparaty z lepszym składem to po co kupować ten?
Skład (INCI): Aqua, Polysorbate 20, Thymus vulgaris Oil, Mentha Piperita Oil, Melaleuca alternifolia Oil, Benzaldehyde, Cymbopogon Schoenanthus Oil, Lavandula Angustifolia Oil, DMDM Hydantoin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone
Preparat zawiera składniki roślinne, dzięki którym nadaje skórze przyjemny zapach, ogranicza agresywność os i pszczół, odstrasza komary, kleszcze, meszki, muchy.
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI, choć można też powiedzieć, że strzelił sobie tym ruchem w kolano. Preparat z tak fatalnym składem aż trudno nazwać „naturalnym”. 3 silnie drażniące konserwanty na końcu składu powodują, że mogę z całą pewnością odradzić Wam ten spray.
Skład: Lavendula hybrida, ext./olejek lawendowy-0,1 g/100 g
Spray odstraszający kleszcze i komary.
Komentarz Matki Aptekarki: Producent nie ujawnia pełnego składu. Bardzo niskie stężenie olejku lawendowego. Ciężko uwierzyć, że preparat jest w stanie odstraszyć komary, a co dopiero kleszcze. Czy polecam ten preparat? Nie.
Skład (INCI): Aqua, Propylene Glycol, Polysorbate 20, Panthenol, Parfum, Potassium Sorbate, Geraniol, Linalool, Citronellol, Limonene
Działa odstraszająco na owady (kleszcze, mrówki, osy czy komary i meszki). Może być stosowany u dzieci od 1 roku życia.
Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jednak drażniący skórę glikol, który jest bardzo wysoko w składzie (na drugim miejscu) zdecydowanie nie zachęca. Skoro są preparaty z lepszym składem to po co kupować ten?
Od lat istnieje opinia, że porażanie komarów częstotliwością 3-70 kHz skutecznie chroni przed komarami i kleszczami. Niestety badania temu przeczą. Co prawda te, które udało mi się znaleźć są już dość stare (TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ), jednak nowszych wciąż brak. Zatem skoro metoda ta nie ma potwierdzenia w nauce, należy ją uznać za nieskuteczną i traktować na równi z brakiem stosowania jakiejkolwiek ochrony.
Jak prawidłowo używać takich plastrów? Najważniejsze, aby nakleić plaster na ubranie w pobliżu odsłoniętych części ciała lub na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Następnie plaster należy pocierać co około 20 minut w celu skutecznego uwalniania olejków. Producenci podają, że działają na komary i meszki w odległości 50-70 cm od plastra. Brak informacji, że są skuteczne przeciw kleszczom.
Plastry nasączone są płynem. Działają na podobnej zasadzie jak repelenty w sprayu czy emulsji. Jedyna różnica to brak kontaktu ze skórą dziecka. Uznane za nieskuteczne.
Skład: Cymbopogon Nardus Oil (olejek cytronelowy), Pelargonium Graveolens Oil (olejek z kwiatów pelargonii), Eucaliptus Globulus Leaf Oil (olejek z liści eukaliptusa)
Odstraszająco na komary. Do stosowania na ubraniach lub przedmiotach. Produkt jest odpowiedni dla dzieci powyżej 3 roku życia.
Skład: Lawenda, Lavandula hybrida, ekst./Olejek lawendowy – 3,5 g/kg
Skuteczność potwierdzona przez 4 godziny od przyklejenia. Nie stosuj bezpośrednio na skórę. Produkt przeznaczony do odstraszania komarów, do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych.
Skład (INCI): Cymbopogon Nardus Oil, Eucalyptus Globulus Oil, Polianthes Tuberosa Oil, Citrus Grandia Extract, Menthol, Alcohol denat.
Plastry przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Można je stosować w pomieszczeniach i na dworze, podczas spacerów i pieszych wędrówek.
Skład: Olej z eukaliptusa cytrynowego, uwodniony, cyklizowany (EC Oil (H/C) – 4,9 g/100 g
Preparat wykazuje efekt repelencyjny w czasie 4 godzin. Ochrona przed komarami i meszkami.
Skład: Lavender, lavandula hybryda, ext./Olejek lawendowy 9 g/100 g; Geraniol 1 g/100 g
Mogą być nakładane na nadgarstek, kostkę nogi lub mocowane do przedmiotów w bliskim otoczeniu, np. wózki dziecięce. Do 120 h działania.
Skład: Olej z Eukaliptusa cytrynowego, uwodniony, cyklizowany (EC Oil (H/C)) – Citriodiol – 1,2 g/ 100 g
Skuteczność opaski Mustico została potwierdzona przez 4 godziny od jej włożenia.
Skład: olejek z melisy, olej andiroba
Dla dzieci od 2 miesiąca życia. Po jednorazowym nałożeniu działają do 3 godzin.
Czy wiesz, że taki naturalny spray przeciw całemu robactwu możesz zrobić samodzielnie w domu? W internecie jest wiele prostych (jak i tych bardziej skomplikowanych;) ) przepisów. Jeden z fajniejszych przepisów znajdziecie na stronie Sroka o TUTAJ.
Przy nakładaniu kremu z filtrem UV i repelentu bardzo ważna jest kolejność. Najpierw powinno się nałożyć krem z filtrem UV, a dopiero później repelent. Taka kolejność jest bardzo ważna, gdyż w innym przypadku druga warstwa (krem z SPF) zablokuje parowanie repelentu.
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA – Environmental Pollution Agency) nie ogranicza możliwości stosowania repelentów naturalnych w ciąży. Nie są one zalecane jedynie w I trymestrze ciąży. Nie powinny być też aplikowane w okolicach nosa, aby zbyt dużej ilości nie zainhalować do płuc.
Zanim zastosujesz jakikolwiek preparat, przeczytaj jak go prawidłowo stosować. Jest jednak kilka zasad, które dotyczą wszystkich repelentów naturalnych, oto one:
Po powrocie do domu pamiętajcie dokładnie przejrzeć całe ciało (głowę i włosy również) dzieci (i swoje) oraz zmyć z nich pozostałości po repelentach.
W kolejnym wpisie czeka na Wasć analiza repelentów chemicznych – kliknij TUTAJ.
Udanej i bezpiecznej zabawy na dworze.
Enjoy!
Ana
PS. Starałam się jak najbardziej rzetelnie i dokładnie dotrzeć do informacji na temat ww. preparatów. Jeśli widzisz jakąś nieścisłość bądź znasz pełny skład, napisz w komentarzu lub do mnie na priv (kontakt@matkaaptekarka.pl).
A.
[1] https://www.dbc.wroc.pl/Content/18991/Kociolek-Balawejder_Zlocinska_Srodki_odstraszajace_owady_w_ochronie.pdf