„Naturalne” repelenty dla dzieci. Analiza preparatów odstraszających komary, kleszcze i inne latające insekty. Cz. 1/2

Ostatnie lata były inne niż zawsze. Zupełnie inne. Mimo ciepłej i słonecznej pogody część osób bardzo ostrożnie podchodziła do wakacyjnych wyjazdów. Nie mniej, niezależnie od tego czy pojedziecie na mazury, nad morze, w góry, na działkę za miasto czy zostaniecie w domu komary, kleszcze, meszki, muchy, pszczoły, osy i inne robactwo będzie nam towarzyszyło. Dlatego Warto zabezpieczyć dzieci (i siebie) przed przykrymi skutkami działalności tych latających i chodzących stworzonek. Jak to zrobić?

Przybywam do Was z odsieczą, gdyż mam dla Was kilka sprawdzonych patentów, jak chronić się przed owadami i, co najważniejsze, jak zapewnić spokojną i bezpieczną zabawę naszym dzieciom.

 

Zanim przejdę do meritum chciałam powiedzieć, że wpisy podzieliłam na:

Część 1. „Naturalne” repelenty dla dzieci – przegląd dostępnych preparatów.

Część 2 „Chemiczne repelenty dla dzieci” – przegląd dostępnych preparatów.

 

Zacznę od naturalnych sposobów ochrony dzieci przed komarami, kleszczami i innym robactwem.

 

Pewnie nie raz zastanawialiście się co tak naprawdę powinniście kupić dla swoich dzieci. Chcecie coś skutecznego, ale boicie się podrażnień i groźnych powikłań. Z kolei wybierając preparat naturalny nie macie przekonania czy w ogóle zadziała…

Nie martwcie się! Pomogę Wam podjąć decyzję. A zrobię to w najlepszy możliwy sposób, czyli przedstawię Wam plusy i minusy repelentów naturalnych oraz chemicznych (w kolejnym wpisie). Wtedy sami zdecydujecie czego Wam i Waszym dzieciom tak naprawdę trzeba w danej sytuacji i MIEJSCU. A więc do dzieła. Zaczynamy 🙂

 

Podstawowe zasady ochrony przed komarami, kleszczami i innymi latającymi insektami ?

 • Kąpiel w ciągu dnia, żeby zmyć pot, którego zapach bardzo przyciąga komary i inne insekty.
 • Moskitiery – zarówno na oknach jak i jako ochrona wózka dziecięcego, fotelika samochodowego itd.
 • Jasne ubrania – komary lecą do intensywnych kolorów, więc lepiej ich nie kusić 😉
 • W miejscach, gdzie są duże skupiska komarów, kleszczy i innych robaczków należy zakładać ubrania, które pokrywają maksymalnie powierzchnię ciała, tj. bluzki z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, pełne buty zamiast sandałów czy klapek oraz czapkę / kapelusz.
 • Podczas spaceru po lesie lub w wysokiej trawie nogawki spodni najlepiej włożyć w skarpetki.
 • W trakcie przebywania na świeżym powietrzu oraz po powrocie ze spaceru / wycieczki do domu przejrzyj całe ciało oraz odzież pod kontem obecności kleszczy. Szybkie usunięcie wbitych już kleszczy może zapobiec niektórym chorobom. Prysznic zaraz po powrocie do domu może uniemożliwić przyczepienie się kleszczy lub ułatwić wykrycie świeżo wbitych kleszczy.

 

Teoria: repelenty to inna nazwa dla środków (szeroko pojętych związków chemicznych, urządzeń generujących światło lub dźwięki) mających właściwości odstraszające. Możemy je podzielić na naturalne (olejki eteryczne), chemiczne (np. DEET, ikarydyna, IR3535) oraz urządzenia mechaniczne (np. ultradźwięki).

 

Repelenty naturalne

Repelenty naturalne to nic innego jak olejki eteryczne, czyli nadawanie skórze zapachu, który ma odstraszać komary, kleszcze, meszki, muchy i inne robactwo. W składzie preparatów dostępnych w aptekach i sklepach możecie znaleźć różne olejki:

 • citronellowy – Citronellol – jest to najczęściej stosowany przez producentów olejek. Odstrasza on komary, meszki, muchy, klesze, wszy, pchły i in., obecne w preparatach w stężeniu 5-15%, czas działania 0,5-2 h,
 • lawendowy – odstrasza mole i komary, obecne w preparatach w stężeniu 6%, czas działania 30 min,
 • cytrynowo-eukaliptusowy – Citrodiol – odstrasza głównie komary,
 • eukaliptusowy – odstrasza przede wszystkim komary,
 • geraniowy – Geraniol – odstrasz głównie kleszcze,
 • miętowy – odstrasza komary i muchy,
 • paczulowy – Pogostemon Cablin Oil – odstrasza głównie komary,
 • bazyliowy – odstrasza komary
 • anyżowy – odstrasza owady, muchy, komary,
 • z trawy cytrynowej (z ang. lemongrasowy) – Cymbopogon Winterianus – działa podobnie do olejku citronellowego,
 • z nasion andiroby – stosowany przez Indian w Amazoni – chroni przed komarami.

 

Plusy repelentów naturalnych

 • Jeśli cały skład (substancje aktywne i pomocnicze) preparatu jest bezpieczny, nadają się nawet dla niemowląt.
 • W zależności od olejku eterycznego odstrasza komary, kleszcze, meszki, muchy i/lub inne robactwo.
 • Zwykle preparaty składają się z mieszaniny olejków eterycznych – a to po to aby zwiększyć skuteczność oraz czas działania olejków eterycznych.
 • Pamiętajcie, że w zależności od robactwa przed którym chcecie chronić Wasze dzieci, wybierzcie taki preparat, który ma w składzie konkretny olejek (np. olejek paczulowy odstrasza tylko komary, więc działania p/kleszczowego się nie spodziewajcie).
 • Większość olejków ma dla nas raczej przyjemny zapach.

 

Minusy repelentów naturalnych

 • Pomimo naturalności olejków eterycznych mogą one uczulać oraz powodować odczyny skórne, podrażnienia oczu i skóry, kichanie, łzawienie. Jest to częste szczególnie u dzieci poniżej 3 roku życia.
 • Nie wszystkie olejki nadają się dla niemowląt, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią.
 • Należy często reaplikować olejki – działają od 0,5 do max 2 h (krótka trwałość). Im wyższa temperatura otoczenia tym szybciej ulatnia się zapach olejku i krócej działa.
 • Istnieją ogromne różnice między producentami od jakiego wieku u dzieci można stosować preparaty odstraszające z olejkami eterycznymi (co jest bardzo mylące dla rodziców). Ja podchodzę do tego w ten sposób, że o ile dziecko nie ma AZS czy innych chorób skóry, a produkt zawiera dobry, bezpieczny skład, polecam go także rodzicom niemowląt (oczywiście z informacją, że olejki często uczulają i podrażniają).
 • Pamiętajcie! Preparaty zawierające naturalne olejki eteryczne najczęściej nie są w rzeczywistości produktami naturalnymi, gdyż zawierają całą masę chemicznych dodatków (nie)zbędnych do stworzenia stabilnej formuły, np. Phenoxyethanol, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone czy DMDM Hydantoin (donor formaldehydu!). Zwracajcie uwagę na skład i wybierajcie te naprawdę naturalne. Niestety producenci chcą je ukryć i dlatego na większości preparatów nie znajdziecie pełnego składu INCI, tylko wypisane są substancje aktywne 🙁
 • Pomimo wielu badań wykazano, że olejki eteryczne nie są zbyt skuteczne, szczególnie w porównaniu z repelentami chemicznymi.

 

Repelenty naturalne – analiza preparatów

1. Anthyllis Baby, mleczko ochronne przeciw komarom i innym latającym insektom

Anthyllis Baby, mleczko przeciw komarom Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua (Water), Carapa Guaianensis Seed Oil, Glycerin, Sodium Stearoyl Lactylate, Sodium Dehydroacetate, Pelargonium Graveolens Oil , Tocopherol, Sodium Benzoate, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Xanthan Gum, Citronellol, Geraniol, Linalool, Citral, Limonene

Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia. Mleczko ochronne zużyć w ciągu 12 miesięcy.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, jest to jeden z niewielu produktów, który możesz brać w ciemno.

 

2. Antizanzare, płyn na komary

Antizanzare, płyn na komary Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua, Lavandula Oil, Lavandula Extract, Arnica Montana Flower Extract, Tea Tree Oil, Rosmarinus Officinalis Oil, Polisorbate–20, Ethylhexyl methoxycinnamate, Butyl methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl salicylate, DMDM Hydantoin, Panthenol

Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Komentarz Matki Aptekarki: Dzięki temu, że producent podał pełny skład tego „naturalnego” repelentu dla dzieci, mogę z całą pewnością go Wam odradzić. Przenikające filtry UV oraz donor formaldehydu (DMDM Hydantoin) jako konserwant z naturalnością nie mają wiele wspólnego.

 

3. Azeta Bio, organiczna emulsja ochronna dla dzieci, przeciw komarom i owadom latającym

Azeta Bio, organiczna emulsja ochronna dla dzieci, przeciw komarom i owadom latającym, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua (Woda), Carapa Guaianensis Seed Oil, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Sodium Stearoyl Lactylate, Phenethyl Alcohol, Xanthan Gum, Calendula Officinalis Flower Extract, Benzyl Alcohol, Tocopherol, Ethylhexylglycerin, Pelargonium Graveolens OilLavandula Angustifolia Oil, Linalool, Citronellol, Dehydroacetic Acid, Geraniol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

Od 1 dnia życia. Jedna aplikacja działa przez około 2 godziny. Można aplikować 2 lub więcej razy dziennie na odkryte części ciała, wmasowując do całkowitego wchłonięcia.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, jest to jeden z niewielu produktów, który możesz brać w ciemno.

 

4. BROS Zielona Moc, płyn na komary

BROS, Zielona Moc, płyn na komary, Matka Aptekarka

Skład: Citriodiol 10% (10g/100g)

Preparat odstraszający komary, meszki oraz kleszcze. Chroni do 6 h przed komarami i meszkami oraz do 2 h przed kleszczami. Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Komentarz Matki Aptekarki: Patrząc na składnik aktywny, bo pełnego składu producent nie ujawnia, czas działania jest zdecydowanie przeszacowany. Nie sądzę, żeby olejek eteryczny pachniał po jednorazowej aplikacji aż 6 godzin! Obstawiam max do 2 h. Ponadto, citriodiol odstrasza głównie komary, na kleszcze ma znikome działanie. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.

 

5. BROS Zielona Moc, spray na komary

BROS, Zielona Moc, spray na komary, kleszcze, Matka Aptekarka

Skład: Olejek z eukaliptusa cytrynowego, uwodniony, cyklizowany (redefinicja z: mieszanina cis- i trans-p-mentano-3,8-diolu)(citriodiol) 14,4% (14,4 g/100 g); geraniol 0,005% (0,005 g/100 g). Zawiera: etanol

Aerozol odstraszający komary, meszki oraz kleszcze. Chroni do 6 h przed komarami i meszkami oraz do 2 h przed kleszczami. Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Komentarz Matki Aptekarki: Brak pełnego składu. Aerozol wydaje się być lepszy od płynu z uwagi na więcej składników aktywnych. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu. 

 

6. CHICCO, spray odstraszający komary

CHICCO, spray odstraszający komary, Matka Aptekarka

7. CHICCO, roll-on odstraszający komary

CHICCO, roll-on odstraszający komary, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua (Water), Carapa Guaianensis Seed Oil, Glycerin, Polyglyceryl-6 Stearate, Oleyl Erucate, 1,2 Hexanediol, Glyceryl Stearate, Xanthan Gum, Sodium Benzoate, Polyglyceryl-6 Behenate, Lecithin, Tocopheryl Acetate, Ethylhexylglycerin, Allantoin, Melissa Officinalis Leaf Oil, Sodium Dehydroacetate, Citric Acid, Citral, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Geraniol, Citronellol

Spray i roll-on mają identyczny skład. Są przeznaczone dla dzieci od 2 miesiąca życia. Działają do 3 h.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, są to jedne z niewielu produktów, które możesz brać w ciemno.

 

8. CHICCO, krem odstraszający komary

CHICCO, krem odstraszający komary, Matka Aptekarka

Skład: Olejek z melisy, olej andiroba

Krem przeznaczony jest dla dzieci od 2 miesiąca życia. Działa po jednorazowym nałożeniu do 3 h.

Komentarz Matki Aptekarki: Brak pełnego składu. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu. 

 

9. HIT, spray z naturalnymi olejkami roślinnymi przeciw komarom, kleszczom i meszkom

HIT, spray z naturalnymi olejkami roślinnymi przeciw komarom, kleszczom i meszkom, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Alcohol Demat. Aqua, Mentha Piperita Leaf Oil, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Citral, Citronellol, Geraniol, Limonene, Linalol

Do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia. W razie potrzeby po 2 godzinach powtórzyć aplikację.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Skład na pierwszy rzut oka dobry i bezpieczny, jednak zastosowanie olejku miętowego dla dziecko rocznego wzbudza we mnie zdziwienie. Dlaczego? Ponieważ olejek miętowy jest przeciwwskazany u dzieci w wieku poniżej 6 roku życia, gdyż może powodować problemy z oddychaniem.

 

10. KomarOff, spray na komary, kleszcze i meszki

KomarOff, spray na komary, kleszcze i meszki, od 1 roku życia, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua, Polysorbate 80, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, D-Panthenol, Carapa Guianensis Seed Oil, Glycerin, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Lactic Acid, Tocopheryl Acetate

Dla dzieci od 1 roku życia i osób dorosłych. U dzieci poniżej 1 roku życia spryskać płynem otoczenie i ubranka.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, jest to jeden z niewielu produktów, który możesz brać w ciemno.

 

11. Mosbito Baby, emulsja ochronna na komary i meszki

Mosbito Baby, emulsja ochronna na komary i meszki, Matka Aptekarka

Skład: Lawenda, Lavanadula hybrida, ekst./Olejek lawendowy – 45 g/kg

Nie stosować u dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Emulsja do bezpośredniego stosowania na skórę. Działanie odstraszające trwa przez około 4 godziny.

Komentarz Matki Aptekarki: Brak pełnego składu. Preparat nie działa wcale na kleszcze. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.

 

12. MOSBITO, płyn odstraszający komary, opakowanie rodzinne

MOSBITO, płyn odstraszający komary opakowanie rodzinne, Matka Aptekarka

Skład: Lawenda, Lavandula hybrida, ekst./Olejek lawendowy – 50 g/kg

Płyn skutecznie chroni ciało przed ukąszeniami komarów przez 4 godziny od naniesienia. Zawiera olejek z mięty pieprzowej.

Komentarz Matki Aptekarki: Producent nie ujawnia pełnego składu, za to podaje (mylną) informację, że preparat zawiera 100% naturalnych składników AKTYWNYCH. Większość konsumentów niestety odczyta, że pełny skład jest naturalny. Preparat nie działa wcale na kleszcze. Producent nie podaje informacji od jakiego wieku można stosować płyn u dzieci, jednak z uwagi na obecność olejku z mięty pieprzowej, nie powinien być aplikowany u dzieci młodszych niż 6 lat.

 

13. Mosbito, spray odstraszający komary i meszki

Mosbito, spray odstraszający komary i meszki, Matka Aptekarka

Skład: Geraniol 1% (10 g/kg)

Nie stosować u dzieci poniżej 1. roku życia. U dzieci w wieku 1-6 lat stosować najwyżej raz dziennie. U dzieci powyżej 6. roku życia można stosować do dwóch razy dziennie. Chroni przed ukąszeniami przez około 4 godziny od zastosowania.

Komentarz Matki Aptekarki: Producent nie ujawnia pełnego składu. Patrząc jednak na substancję czynną, preparat powinien odstraszać głównie kleszcze, a nie komary czy meszki. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.

 

14. Mosbito, suchy spray odstraszający komary i meszki

Mosbito, suchy spray odstraszający komary i meszki, Matka Aptekarka

Skład: Lawenda, Lavandula hybrida, ekst./Olejek lawendowy – 50 g/kg

Nie stosować u dzieci poniżej 6 roku życia. Chroni przed ukąszeniami przez około 4 godziny od zastosowania.

Komentarz Matki Aptekarki: Producent nie ujawnia pełnego składu. Czy polecam ten preparat? Ciężko ocenić nie znając pełnego składu.

 

15. Mosquiterum, spray ochronny

Mosquiterum, spray ochronny, dla dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Butane, Propane, Isobutane, Cyclopentasiloxane, Paraffinum Liquidum, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Gossypium Herbaceum Seed Oil, Parfum, Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Cymbopogon Ciratus Leaf Oil, Citral, Limonene, Geraniol, Citronellol, Linalool, Nepeta Cataria Oil, Farnesol

Przeznaczony dla dzieci powyżej 1 roku życia i dorosłych. W razie potrzeby aplikację powtarzać co 2-3 godziny. Preparat nie zawiera alkoholu.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, jest to jeden z niewielu produktów, który możesz brać w ciemno.

 

16. Mosquito Killer, spray zapachowy do stosowania na skórę, dla dzieci i dorosłych

IDEEPHARM Mosquito Killer, spray zapachowy do stosowania na skórę, dla dzieci i dorosłych, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua, Polysorbate 20, Panthenol, Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Melia Azadirachta Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Citral, Citronellol, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Limonene, Linalool

Przeznaczony do stosowania w celu odstraszania komarów, meszek i os. Do stosowania u dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jest on rzeczywiście dobry i bezpieczny. Jeśli zdecydujesz się na naturalny repelent, są to jedne z niewielu produktów, które możesz brać w ciemno.

 

17. Orinoko Junior, spray ochronny na komary i kleszcze, dla dzieci

Orinoko Junior, spray ochronny na komary i kleszcze, dla dzieci, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua, Polysorbate 20, Carapa Guaianensis Seed Oil, Parfum, Phenoxyethanol, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Ethylhexylglycerin, Geraniol, Citronellol, Limonene, Linalool, Citral, Eugenol, Farnesol

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI, choć szkoda, że brak informacji od którego roku życia może być stosowany przez dzieci. Dzięki temu, że poznaliśmy substancje pomocnicze okazało się, że ten „naturalny” preparat nie jest tak do końca „naturalny”. Silnie drażniący konserwant, który dodatkowo jest wysoko w składzie zdecydowanie nie zachęca. Skoro są preparaty z lepszym składem to po co kupować ten?

 

18. Orinoko, spray przeciw osom i pszczołom

Orinoko Spray przeciw osom i pszczołom, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua, Polysorbate 20, Thymus vulgaris OilMentha Piperita OilMelaleuca alternifolia Oil, Benzaldehyde, Cymbopogon Schoenanthus OilLavandula Angustifolia OilDMDM HydantoinMethylchloroisothiazolinoneMethylisothiazolinone

Preparat zawiera składniki roślinne, dzięki którym nadaje skórze przyjemny zapach, ogranicza agresywność os i pszczół, odstrasza komary, kleszcze, meszki, muchy.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI, choć można też powiedzieć, że strzelił sobie tym ruchem w kolano. Preparat z tak fatalnym składem aż trudno nazwać „naturalnym”. 3 silnie drażniące konserwanty na końcu składu powodują, że mogę z całą pewnością odradzić Wam ten spray.

 

19. SAFE WALK, spray odstraszający kleszcze i komary, lawenda

Safe Walk, spray odstraszający kleszcze i komary, Lawenda, Matka Aptekarka

Skład: Lavendula hybrida, ext./olejek lawendowy-0,1 g/100 g

Spray odstraszający kleszcze i komary.

Komentarz Matki Aptekarki: Producent nie ujawnia pełnego składu. Bardzo niskie stężenie olejku lawendowego. Ciężko uwierzyć, że preparat jest w stanie odstraszyć komary, a co dopiero kleszcze. Czy polecam ten preparat? Nie.

 

20. SIO Natural, płyn do stosowania na skórę

Sio Natural, płyn odstraszający owady na skórę dla dorosłych i dla dzieci, Matka Aptekarka

Skład (INCI): Aqua, Propylene Glycol, Polysorbate 20, Panthenol, Parfum, Potassium Sorbate, Geraniol, Linalool, Citronellol, Limonene

Działa odstraszająco na owady (kleszcze, mrówki, osy czy komary i meszki). Może być stosowany u dzieci od 1 roku życia.

Komentarz Matki Aptekarki: Wielki plus dla producenta za podanie pełnego składu INCI. Jednak drażniący skórę glikol, który jest bardzo wysoko w składzie (na drugim miejscu) zdecydowanie nie zachęca. Skoro są preparaty z lepszym składem to po co kupować ten?

 

Inne metody odstraszania komarów i kleszczy

 • Ultradźwięki – np. elektroniczne do gniazdka, mobilne na wózek, aplikacje na telefon

Od lat istnieje opinia, że porażanie komarów częstotliwością 3-70 kHz skutecznie chroni przed komarami i kleszczami. Niestety badania temu przeczą. Co prawda te, które udało mi się znaleźć są już dość stare (TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ), jednak nowszych wciąż brak. Zatem skoro metoda ta nie ma potwierdzenia w nauce, należy ją uznać za nieskuteczną i traktować na równi z brakiem stosowania jakiejkolwiek ochrony.

 

 • Plastry na ubranie czy wózek odstraszające komary

Jak prawidłowo używać takich plastrów? Najważniejsze, aby nakleić plaster na ubranie w pobliżu odsłoniętych części ciała lub na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Następnie plaster należy pocierać co około 20 minut w celu skutecznego uwalniania olejków. Producenci podają, że działają na komary i meszki w odległości 50-70 cm od plastra. Brak informacji, że są skuteczne przeciw kleszczom.

Plastry nasączone są płynem. Działają na podobnej zasadzie jak repelenty w sprayu czy emulsji. Jedyna różnica to brak kontaktu ze skórą dziecka. Uznane za nieskuteczne.

1. Lortan, plastry odstraszające komary, 18 szt

Skład: Cymbopogon Nardus Oil (olejek cytronelowy), Pelargonium Graveolens Oil (olejek z kwiatów pelargonii), Eucaliptus Globulus Leaf Oil (olejek z liści eukaliptusa)

Odstraszająco na komary. Do stosowania na ubraniach lub przedmiotach. Produkt jest odpowiedni dla dzieci powyżej 3 roku życia.

 

2. MOSBITO, plastry odstraszające komary, 12 sztuk

Skład: Lawenda, Lavandula hybrida, ekst./Olejek lawendowy – 3,5 g/kg

Skuteczność potwierdzona przez 4 godziny od przyklejenia. Nie stosuj bezpośrednio na skórę. Produkt przeznaczony do odstraszania komarów, do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. 

 

3. Mosquiterum, plastry dla dzieci i dorosłych, 10 sztuk

Skład (INCI): Cymbopogon Nardus Oil, Eucalyptus Globulus Oil, Polianthes Tuberosa Oil, Citrus Grandia Extract, Menthol, Alcohol denat.

Plastry przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Można je stosować w pomieszczeniach i na dworze, podczas spacerów i pieszych wędrówek.

 

4. Mustico, plastry odstraszające komary i meszki, 12 sztuk

Skład: Olej z eukaliptusa cytrynowego, uwodniony, cyklizowany (EC Oil (H/C) – 4,9 g/100 g

Preparat wykazuje efekt repelencyjny w czasie 4 godzin. Ochrona przed komarami i meszkami.

 

 • Opaski na rękę, nogę – naturalne olejki użyte do nasączania uwalniają się powoli co umożliwia wielogodzinne i wielokrotne ich użycie. Należy je odpowiednio przechowywać (zamknięte w woreczku strunowym). Uznane za nieskuteczne.
1. NOBZEE, preparat w postaci opaski na komary

Skład: Lavender, lavandula hybryda, ext./Olejek lawendowy 9 g/100 g; Geraniol 1 g/100 g

Mogą być nakładane na nadgarstek, kostkę nogi lub mocowane do przedmiotów w bliskim otoczeniu, np. wózki dziecięce. Do 120 h działania.

 

2. Mustico, opaska odstraszająca komary i meszki

Skład: Olej z Eukaliptusa cytrynowego, uwodniony, cyklizowany (EC Oil (H/C)) – Citriodiol – 1,2 g/ 100 g

Skuteczność opaski Mustico została potwierdzona przez 4 godziny od jej włożenia.

 

 • Chusteczki nawilżane olejkami
Chicco, chusteczki nawilżane, odstraszające komary

Skład: olejek z melisy, olej andiroba

Dla dzieci od 2 miesiąca życia. Po jednorazowym nałożeniu działają do 3 godzin.

 

Domowy spray przeciw komarom i kleszczom

Czy wiesz, że taki naturalny spray przeciw całemu robactwu możesz zrobić samodzielnie w domu? W internecie jest wiele prostych (jak i tych bardziej skomplikowanych;) ) przepisów. Jeden z fajniejszych przepisów znajdziecie na stronie Sroka o TUTAJ.

 

Ochrona przed słońcem i komarami jednocześnie? Co pierwsze?

Przy nakładaniu kremu z filtrem UV  i repelentu bardzo ważna jest kolejność.  Najpierw powinno się nałożyć krem z filtrem UV, a dopiero później repelent. Taka kolejność jest bardzo ważna, gdyż w innym przypadku druga warstwa (krem z SPF) zablokuje parowanie repelentu.

 

Repelenty a ciąża

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA – Environmental Pollution Agency) nie ogranicza możliwości stosowania repelentów naturalnych w ciąży. Nie są one zalecane jedynie w I trymestrze ciąży. Nie powinny być też aplikowane w okolicach nosa, aby zbyt dużej ilości nie zainhalować do płuc.

 

Podstawowe zasady stosowania repelentów naturalnych

Zanim zastosujesz jakikolwiek preparat, przeczytaj jak go prawidłowo stosować. Jest jednak kilka zasad, które dotyczą wszystkich repelentów naturalnych, oto one:

 1. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.
 2. Pokryć równomiernie odsłonięte części ciała (ręce, nogi, szyję itp.) cienką warstwą preparatu w odległości ok. 15 cm od ciała, w razie potrzeby spryskać również odzież.
 3. Po aplikacji umyć dokładnie dłonie.
 4. Chronić oczy, usta, nos przed kontaktem z produktem.
 5. Nie nakładaj na dłonie dzieci.
 6. Na twarz i szyję nanosić pośrednio – spryskać dłoń, a następnie rozprowadzić unikając kontaktu z oczami i ustami.
 7. Nie stosować na uszkodzoną i podrażnioną skórę (np. po silnym nasłonecznieniu).
 8. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu.
 9. Chronić przed dziećmi.
 10. W przypadku kontaktu z oczami i ustami, przemyć dużą ilością wody.

 

Po powrocie do domu pamiętajcie dokładnie przejrzeć całe ciało (głowę i włosy również) dzieci (i swoje) oraz zmyć z nich pozostałości po repelentach.

W kolejnym wpisie czeka na Wasć analiza repelentów chemicznych – kliknij TUTAJ.

 

Udanej i bezpiecznej zabawy na dworze.

 

Enjoy!

Ana

 

PS. Starałam się jak najbardziej rzetelnie i dokładnie dotrzeć do informacji na temat ww. preparatów. Jeśli widzisz jakąś nieścisłość bądź znasz pełny skład, napisz w komentarzu lub do mnie na priv (kontakt@matkaaptekarka.pl).

A.

 

Bibliografia:
[1] https://www.dbc.wroc.pl/Content/18991/Kociolek-Balawejder_Zlocinska_Srodki_odstraszajace_owady_w_ochronie.pdf