10 zasad bezpiecznego stosowania leków w ciąży

Temat zdrowia w ciąży spędza sen z powiek większości przyszłych mam. Nic dziwnego, w końcu każda kobieta chce jak najlepiej dla swojego nienarodzonego maleństwa. Jak pięknie by było przechodzić całą ciążę w pełnym zdrowiu i dobrym samopoczucie, a na koniec urodzić zdrowe dzieciątko.

 

I wiecie co?! Znam takie mamy. Okres ciąży był dla nich najzdrowszym i najpiękniejszym czasem, kiedy to czuły się wyśmienicie, nic im nie dolegało, nie cierpiały na uporczywe mdłości, ból kręgosłupa, anemię, zgagę, skurcze, alergię, ba! nawet nie były przeziębione. Niestety, takie kobiety to zdecydowana mniejszość.

 

Sama choruję na cukrzycę i niedoczynność tarczycy, w wywiadzie mam problemy z zajściem w ciążę, poronienia oraz osłabioną odporność. W trakcie ciąży przyjmowałam przewlekle kilka leków, ale mimo to urodziłam zdrową córeczkę. Takich kobiet jak ja jest wiele. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że dzięki współczesnej medycynie i lekom, zostałyśmy mamami 🙂

 

Ale, wracając do tematu leczenia w ciąży, żelazną zasadą jest to aby stosować tylko te substancje, które są niezbędne oraz mają udowodnione działanie. Co to oznacza? Mowa tu o związkach, które są przebadane – na ciężarnych zwierzętach lub / i na kobietach w ciąży. Ponadto, sprawdzono czy nie mają działania teratogennego oraz nie wpływają niekorzystnie na rozwijający się płód.

 

10 zasad bezpiecznego stosowania leków w ciąży

1. Leki w ciąży stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zdecydowanie powinnaś skonsultować się z lekarzem.

♦♦♦

2. Jeśli to tylko możliwe, unikaj stosowania substancji leczniczych w pierwszym trymestrze ciąży.

♦♦♦

3. Czytaj ulotki! Wybieraj leki przebadane klinicznie, o udowodnionym działaniu, bezpieczne dla płodu. Zdecydowanie unikaj substancji, co do których istnieje jakiekolwiek podejrzenie działania teratogennego na płód.

♦♦♦

4. Leki w ciąży stosuj w możliwie niskich dawkach (które jednak będą skutecznie działały) i w możliwie jak najkrótszym czasie. Jednak na tyle długo, aby całkowicie wyzdrowieć.

♦♦♦

5. Nie w każdym trymestrze ciąży możesz stosować te same substancje lecznicze. Przykładowo:

♣ ibuprofen jest bezpieczny tylko w II trymestrze ciąży,

♣ butamirat na suchy kaszel w II i III,

♠ paracetamol we wszystkich trzech trymestrach. 

♦♦♦

6. Wiedza na temat leków stosowanych w ciąży jest wciąż ograniczona, dlatego przyszła mama powinna być informowana o poziomie ryzyka dla płodu. Nie bój się pytać o to lekarza lub farmaceutę!

♦♦♦

7. Substancje zalecane w ciąży:

kwas foliowy

witamina D

jod

kwasy DHA

– mają zadanie profilaktyczne, są korzystne i bezpieczne dla płodu oraz przyszłej mamy.

♦♦♦

8. Zanim zastosujesz jakąkolwiek substancję leczniczą, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie stosuj ani leków ani nawet suplementów diety bez wyraźnego zalecenia lekarza prowadzącego.

♦♦♦

9. Preparaty naturalne, zawierające zioła, nie są do końca przebadane i w większości nie są zalecane podczas ciąży.

♦♦♦

10. Pamiętaj! Często sama choroba jest większym zagrożeniem dla płodu niż racjonalne leczenie, więc nie unikaj leków za wszelką cenę.

 

Enjoy!

Ana