Światowy Dzień Wcześniaka. Pielęgnacja skóry wcześniaków.

Bycie rodzicem kojarzy mi się z jedną rzeczą. Z cierpliwością. Im szybciej to sobie uświadomimy, tym będzie nam łatwiej. Wiem to od chwili, gdy zamarzyło mi się zostać mamą.

Długo czekałam na swoje dzieci. Co miesiąc z nadzieją wyczekiwałam sygnału, że się udało. Czekałam i czekałam, a dobre informacje nie nadchodziły. Jak już się w końcu udało zobaczyć dwie kreski na teście ciążowym… uświadomiłam sobie, że to nie koniec, że ja już zawsze będę na coś czekała.

Najpierw na to, aby maluszek zdrowo się rozwijał w moim brzuchu, żeby odpowiednio rósł, żeby szczęśliwie przyszedł na świat. Później, żeby pojawił się pierwszy uśmiech, pierwszy obrót, pierwszy ząbek, pierwsza przespana w całości noc, pierwsze kroczki, pierwsze słowa itd.

I choć nie było łatwo i nie wszystko szło tak jakbym to sobie wymarzyła, jedno było niezmienne – stale na coś czekałam …i wciąż czekam.

Wiem, że każda mama i każdy tata na coś czekają i że nie zmieni się to nigdy. Lecz w przypadku rodziców wcześniaków, zwłaszcza tych skrajnych, lekcja z czekania jest wyjątkowo długa i trudna…

 

1 na 10

Czy wiesz, że aż 1 na 10 dzieci w Europie rodzi się przedwcześnie? Ich przyjście na świat, które powinno być radosnym oczekiwaniem, nagle staje się ogromnym stresem i strachem o zdrowie wyczekiwanego maleństwa.

Na szczęście medycyna jest na coraz to wyższym poziomie i obecnie daje możliwość ratowania życia noworodkom o wadze nawet 500 gramów. Im jednak dziecko wcześniej urodzone, tym zwykle więcej powikłań, m.in. retinopatia, krwawienie śródczaszkowe, martwicze zapalenie jelit, dysplazja oskrzelowo-płucna, kłopoty neurologiczne i wiele innych.

Dużo, jak na taką malutką kruszynkę. Jednak wcześniaki mają niesamowitą wolę walki, dzięki której niczym superbohaterowie, z czasem rosną i nadrabiają zaległości.

 

Wcześniak

Wcześniak to noworodek urodzony między 22. a 37. tygodniem ciąży. Ich waga często nie przekracza 1500 gram i są tak małe, że mieszczą się w dłoni dorosłego człowieka.

Światowy Dzień Wcześniaka to świetna okazja na uświadomienie społeczeństwu problemu, jakim jest urodzenie dziecka wiele tygodni przed planowanym terminem.

 

Pierwsze lata życia maluszka są zwykle trudne. Wcześniak:

 • początkowo długie tygodnie (czasem miesiące) spędza w szpitalu,
 • później czekają go ciągłe wizyty u lekarzy specjalistów,
 • a także intensywna rehabilitacja oraz stymulowanie rozwoju.

 

Pielęgnacja wcześniaka

W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych jest jeszcze coś, na co trzeba szczególnie zwracać uwagę. Mam tu na myśli skórę.

1.

Po pierwsze jest ona niedojrzała, niezwykle delikatna, często cienka jak papier i bez warstwy rogowej, która zabezpiecza przed nadmierną utratą wody oraz przesuszeniem.

2.

Skóra wcześniaka choć powinna, nie stanowi szczelnej bariery przed światem zewnętrznym. Nie chroni przed niską i wysoką temperaturą, urazami mechanicznymi, a także przenikaniem substancji chemicznych.

3.

Wcześniaki urodzone przed 28-30. tygodniem ciąży narażone są na uszkodzenie skóry ze względu na liczne zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne, które wykonywane są na oddziale neonatologicznym. Urządzenia, które przykleja się do skóry, pobierania krwi, plastry – one wszystkie uszkadzają skórę.

4.

W przypadku wcześniaków łatwo o uszkodzenie naskórka podczas codziennej pielęgnacji okolic pieluszkowych. Warto zatem zwrócić uwagę na to co zawierają chusteczki nawilżane, krem do pupy czy płyn do mycia. Wybieraj kosmetyki najwyższej jakości, bezpieczne i o możliwie krótkich składach.

5.

Należy dokładnie myć skórę miejsc intymnych maluszka zaraz po załatwieniu przez dziecko potrzeb fizjologicznych (siusiu i/lub kupka), aby nie dopuścić do uszkodzenia naskórka i rozwoju bakterii.

6.

Zawsze poczekaj aż pupa całkowicie wyschnie i dopiero zakładaj pieluszkę. Warto codziennie wietrzyć skórę pośladków dziecka (zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu).

7.

Po ulaniu lub wymiotach należy oczyścić skórę od razu, poprzez szybką kąpiel albo przy pomocy wodnych chusteczek, a następnie wysuszyć / zmienić ubranko.

8.

Istnieje zwiększone ryzyko wchłaniania substancji chemicznych przez skórę i błony śluzowe u wcześniaków przez pierwsze lata życia, m.in. z chusteczek nawilżanych, stąd warto zwrócić uwagę na to czy opakowanie Twoich chusteczek nie zawiera następujących substancji:

 • Phenoxyethanol – konserwant, rozpuszczalnik, drażni skórę, wchłania się przez skórę do krwiobiegu,
 • Detergenty (Sodium Lauryl Sulfate, Disodium Laureth Sulfosuccinate) – bardzo źle wpływają na warstwę lipidową skóry, naruszając jej uporządkowaną strukturę i powodując mocne wysuszenie skóry,
 • Parabeny (Methylparaben, Buthylparaben, Propylparaben, Ethylparaben) – konserwanty, które co prawda zostały zatwierdzone do stosowania w kosmetykach, jednak istnieją badania, które wykazują ich działanie estrogenne, dlatego u wcześniaków poniżej 3. roku życia warto ich unikać,
 • PEGi – substancje zatwierdzone jako bezpieczne, jednak mogą  być zanieczyszczone tlenkiem etylenu i 1,4-dioksanem, które są substancjami rakotwórczymi,
 • Glikole (Propylene Glycol, Butylene Glycol) – konserwanty, które mogą powodować stany zapalne, pokrzywkę oraz świąd skóry,
 • Parfum – obecność zapachu jest ok pod warunkiem, że jest on naturalny, a nie sztucznie perfumowany, który może silnie alergizować.

 

Symbole

W dniu 17. listopada, czyli Światowym Dniu Wcześniaka, podświetla się na fioletowo (kolor wcześniaków) szpitale położnicze i najważniejsze budynki w kraju.

zdjęcie ze strony Koalicja dla wcześniaka

 

Ponadto, symbolem obchodów jest tzw. socks line, czyli 10 dziecięcych par skarpetek, z których jedna jest znacznie mniejsza. Symbolizuje to, iż jeden poród na dziesięć, to właśnie poród przedwczesny.

Światowy dzień wcześniaka, socks line, 17.11, Matka Aptekarka

 

Późne wcześniaki

Moje dziewczyny, to tzw. późne wcześniaki. Obie przyszły na świat na granicy 36 i 37 t.c. Mimo wysokiej wagi urodzeniowej 3610 g (Tosia) i 4020 g (Miśka), były niedojrzałe oraz miały cechy wcześniacze. Szczególnie duże problemy mieliśmy z Michaliną.

 

Misia po porodzie:

 • borykała się z problemami z oddychaniem,
 • miała problem z termoregulacją i potrzebowała dogrzewania – przez 3 tygodnie uczyła się utrzymywać stałą temperaturę ciała,
 • wymagała kontroli oddechu i saturacji,
 • aż 4 tygodnie zajęło jej nadrobienie masy ciała do wagi urodzeniowej,
 • przez ponad 4 miesiące uczyła się jednocześnie jeść z piersi i oddychać – z tego powodu krztusiła się naście, a nawet dziesiątki razy dziennie (w tym 2-krotnie była ratowana, pierwszy raz w 3. dobie życia przez personel medyczny w szpitalu; drugi raz, gdy miała 2,5-miesiąca, przeze mnie w domu – odzyskała oddech po 3. wdechu ratunkowym),
 • w 3. miesiącu życia przeszłą zakażenie RSV (Respiratory Syncytial Virus), na szczęście przebieg choroby nie był ciężki i mogłam ją leczyć w domu,
 • w pierwszych pięciu miesiącach życia była 2-krotnie hospitalizowana, w tym raz z powodu zapalenia płuc i zakażenia pneumokokami,
 • do dziś ma opóźnienie ruchowe (na szczęście już niewielkie) oraz ONM (obniżone napięcie mięśniowe), choć dzięki rehabilitacji, ortezom i gorsetowi SPIO (którego od 10 iesięcy już nie musi nosić) radzi sobie coraz lepiej i dzielnie goni swoich rówieśników.

 

Wiem, że historia mojej Misi to nic w porównaniu do sytuacji, gdy rodzi się skrajny wcześniak z masą ciała poniżej 1 kg. Znam takie rodziny osobiście i uważam, że są wielkie. Piszę jednak o tym, żeby uświadomić Wam, iż pozory czasem mylą. Że istnieją dzieci teoretycznie z wysoką masą urodzeniową, a jednak wewnętrznie bardzo niedojrzałe.

 

Czy Gucio będzie wcześniakiem?

Tego nie wiemy, ale liczę, że mimo kłopotów, uda się wyjść na prostą i donosić ciążę do Świąt Bożego Narodzenia.

 

Wszystkim wcześniakom życzę dużo zdrowia, a ich rodzicom mnóstwo cierpliwości i wytrwałości.

 

Enjoy!

Ana