Mokry kaszel u dziecka, czyli jaki? No właśnie, większość rodziców ma z tym kłopot. Nie wiedzą jak rozpoznać kaszel suchy od mokrego i jak z nimi postępować.
Mamy najczęściej, nie mając pojęcia co robić, w pierwszym odruchu podają „coś” co zahamuje kaszel u dziecka. Chcą pomóc swojemu maluszkowi, aby się nie męczył… Jednak czy jest to słuszne rozwiązanie?
No dobra, można jeszcze profilaktycznie przy pierwszym kaszlu zastosować od razu syrop wykrztuśny. Może tym pomożesz swojemu dziecku? Może tak, może nie… Pewne jest tylko jedno – Twój maluch dopiero teraz zacznie kaszleć i kaszleć i kaszleć…
Jaki wniosek z tego? A no taki, że najlepiej nauczyć się rozpoznawać kaszel suchy od mokrego. Choć nie zawsze jest to oczywiste.
Tak czy siak, gdy dziecko zaczyna nadmiernie kaszleć, zrób mu inhalację z soli fizjologicznej, oczyść nos sprayem z wodą morską i psiknij do gardła preparatem powlekającym. Wypłuczesz w ten sposób bakterie i wirusy, które próbują przykleić się do błony śluzowej górnych dróg oddechowych.
Dopiero później, w zależności od tego jaki rodzaj kaszlu ma Twój szkrab, możesz zastosować odpowiednie leki.
Na pewno zadbaj o to, aby nawilżyć suche powietrze (idealnie to 40-60%), które często jest w naszych domach w sezonie jesienno-zimowym. Leczenie kaszlu u dzieci z pewnością nie ułatwi wysoka temperatura w mieszkaniu. Powinna wynosić nocą max 19 stopni, a w ciągu dnia 20-22 C.
Rozróżnić możemy jeszcze kaszel szczekający, który występuje w ostrym zapaleniu krtani. Najczęściej pojawia się w nocy. U dziecka lub niemowlęcia dochodzi do nagłego zwężenia górnych dróg oddechowych i pojawia się wtedy charakterystyczny kaszel szczekający, kaszel ostry. Leczenie polega na jednokrotnym podaniu sterydu (ewentualnie dwie inhalacje w odstępie 30 minut). Maksymalnie stosuje się budezonid w inhalacji do 36 h (jeśli szczekający kaszel u dziecka się utrzymuje). Może wystąpić ból gardła (podrażnione gardło od kaszlu). Samo nawilżanie powietrza w tym przypadku niewiele pomoże.
Chore dziecko z zapaleniem krtani może rozwinąć infekcję, w wyniku której pojawi się suchy kaszel albo mokry kaszel, ale nie musi.
Kaszel, jak już wiecie z wpisu o kaszlu suchym (TUTAJ), to reakcja obronna organizmu, wywołana przez podrażnienie błony śluzowej. Jest to bardzo ważny odruch, gdyż dzięki niemu nasz układ oddechowy może się oczyścić z:
1. Kaszel mokry związany jest niewątpliwie z zalegającą wydzieliną w drogach oddechowych.
♣ ♣ ♣
2. Wydzielina nie pojawia się jednak od razu ⇒ zwykle dopiero w środkowej części infekcji, czyli po kilku (2-5) dniach suchego kaszlu.
♣ ♣ ♣
3. Główną rolą kaszlu mokrego jest usunięcie gęstej plwociny. Jednak, gdy zalegająca flegma jest bardzo gęsta i lepka, ciężko się jej pozbyć. Wtedy należy zastosować preparat, który zmniejszy lepkość wydzieliny. Naturalnych sposobów pozbycia się kaszlu u dziecka jest kilka. Jeśli one zawiodą, zastosuj jeden z silniejszych leków.
♣ ♣ ♣
4. W przypadku kaszlu mokrego, sam „odruch kaszlu” jest bardzo pożądany. Z płuc zostaje wtedy wyrzucone powietrze (z ogromną szybkością), które zabiera ze sobą nadmierną ilość śluzu.
♣ ♣ ♣
5. Mokrego kaszlu u dziecka nie można hamować, gdyż zalegająca wydzielina, jeśli nie jest na bieżąco usuwana, sprzyja rozwojowi stanu zapalnego oraz nadkażeniom bakteryjnym. Może to spowodować bakteryjne zapalenie oskrzeli a nawet zapalenie płuc u Twojego dziecka. Wydzielinie oskrzelowej mówimy nie i trzeba włączyć takie leczenie, aby pozwolić na jej odkrztuszanie.
♣ ♣ ♣
6. W kaszlu mokrym należy przyjmować dużo płynów (najlepiej wody) – pomoże to upłynnić śluz, jak również nawilży śluzówki, przez co kaszel będzie mniej męczący.
♣ ♣ ♣
7. Oklepywanie. Jest niezmiernie istotne w przypadku małych dzieci, które nie umieją jeszcze efektywnie odkaszlnąć (pozbywając się zalegającej wydzieliny). W ten sposób możemy ochronić dziecko przed rozwojem choroby zapalnej oskrzeli i płuc.
To całkiem proste. Układamy dziecko na własnych kolanach, brzuszkiem w kierunku naszych ud, tak aby głowa była troszkę niżej niż tułów. Jedną ręką podtrzymujemy barki malucha, drugą (złożoną w łódkę) oklepujemy plecy. Jakie partie należy omijać? Oklepujemy plecy po bokach, od dołu ku górze, pomijając kręgosłup i nerki. Czas trwania jednego zabiegu to 1-2 minuty. Powinno się go wykonywać kilka razy dziennie.
♣ ♣ ♣
8. Produktów wykrztuśnych nie podajemy później niż na 4-5 godzin przed snem. W przeciwnym razie kaszel w nocy będzie się nasilał, a organizm nie będzie miał szansy odpocząć i się zregenerować.
♣ ♣ ♣
9. Jeśli dziecko wieczorem bardzo kaszle i trudno mu zasnąć, możesz wtedy wyjątkowo podać preparat hamujący odruch kaszlu. Spokojny sen pomoże w nabraniu sił do walki z chorobą. Mokry kaszel u dziecka będziesz dalej usuwać w ciągu kolejnego dnia.
Inhalacje z hipertonicznej soli są jednym ze sposobów na walkę z mokrym kaszlem, szczególnie w początkowej fazie. Sól o stężeniu 2-3% delikatnie upłynnia wydzielinę, dzięki czemu pozwala sprowokować kaszel i oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru plwociny. Ponadto obkurcza i nawilża błonę śluzową ułatwiając oddychanie. Stosujemy ostatni raz ok. 3 godziny przed spaniem.
Nie jest wskazana u dzieci z nadreaktywnymi oskrzelami (m.in. astmatycy) – mogą spowodować skurcz oskrzeli, ostry odruch kaszlowy a nawet duszność.
Z kaszlem u rocznego dziecka (lub starszego) możesz spróbować sobie poradzić domowymi sposobami. Cebula jest naturalnym antybiotykiem. Działa delikatnie przeciwbakteryjnie, wykrztuśnie i łagodząco. Ponadto zawiera witaminę C i minerały. Co szczególnie ważne, domowy syrop z cebuli nie zawiera konserwantów i innych zbędnych składników.
Jak zrobić syrop z cebuli? Kliknij w link poniżej:
Należy pamiętać, że domowe sposoby na kaszel mają działanie wspomagające.
Stosowany zarówno na suchy jak i mokry kaszel. Miód ochrania, łagodzi i powleka błonę śluzową gardła. Tymianek działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Olejki eteryczne, sosnowy i eukaliptusowy, nieznacznie wspomagają oddychanie. Syropy z miodem nie są zalecane dla dzieci poniżej 12. miesiąca życia, gdyż miód jest silnym alergenem.
Zawierają najczęściej aromatyczne wyciągi z ziół (tymianek, majeranek, rozmaryn) i olejki eteryczne (eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy, mentolowy). Ich działanie opiera się na nieznacznym upłynnianiu wydzieliny oraz pozornym ułatwianiu oddychania (według badań nie zwiększają przepływu powietrza). Maścią rozgrzewającą smaruje się głównie klatkę piersiową i plecy, choć część z rodziców wmasowuje ją również w stopy. Aplikacje maści można połączyć z oklepywaniem pleców, co ułatwia ewakuacje wydzieliny.
U młodszych dzieci należy stosować je ostrożnie, gdyż mogą uczulać. W zależności od wieku dziecka dobierz odpowiedni preparat. Do wyboru są krople, maści, plasterki, płyn do kąpieli. Jeśli już, ja preferuję postaci, które nie dotykają bezpośrednio skóry dziecka.
Uwaga! Nie stosuj ich u dzieci z nadreaktywnością oskrzeli i w astmie oskrzelowej.
Jest to lek ziołowy o działaniu wykrztuśnym. Rozrzedza gęsty śluz w drogach oddechowych dziecka. Działa rozkurczająco na mięśnie oskrzeli. Zmniejsza lepkość śluzu. Łagodzi kaszel i uczucie duszności u dziecka.
Nie działa aż tak silnie jak popularne ambroksol czy bromheksyna, jednak dzięki temu najmłodsze dzieci (również te poniżej roku) mogą je przyjmować w celu walki z kaszlem produktywnym.
To także jest lek ziołowy. Działa wykrztuśne poprzez rozrzedzanie śluzu w oskrzelach dziecka. Ułatwia odkrztuszanie. Przeznaczony dla dzieci powyżej 4. roku życia.
Lek mukolityczny (upłynnia i zmniejsza lepkość śluzu), rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie. Występuje w postaci syropu, kropli doustnych dla niemowląt i dzieci, tabletek, kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, pastylek, tabletek do ssania, tabletek musujących – wszystkie wymienione są dostępne bez recepty. Jedynie ambroksol w postaci płynu do nebulizacji oraz w zastrzykach jest wydawany z przepisu lekarza (recepta). Działanie wykrztuśne jest dużo silniejsze niż w przypadku syropów z bluszczem czy tymiankiem.
Leki z bromheksyną działają wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych. Substancja ta ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli. Występuje w postaci syropu, kropli doustnych oraz tabletek. Wszystkie preparat są obecnie dostępne bez recepty.
Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość. Powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny oraz ułatwia jej transport. Występuje w postaci syropu, tabletek, tabletek musujących, granulatu/proszku do sporządzania roztworu doustnego a także od niedawna roztworu do inhalacji. Wszystkie są bez recepty. Gdy infekcja złapie astmatyka, należy stosować ostrożnie (a najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą).
Najsilniejsza substancja lecznicza o działaniu mukolitycznym i ułatwiającym usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Wydawana w aptece zarówno bez recepty jak i z przepisu lekarza. Występuje w postaci syropu, roztworu doustnego, tabletek do ssania oraz kapsułek. Należy stosować ostrożnie u astmatyków.
Gdy Twoje dziecko zakaszle kilka razy w ciągu doby ⇒ nie panikuj. Kaszel może być objawem przeziębienia, ale wcale nie musi. Pamiętaj, że kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu.
Jednak, gdy kaszel nasila się coraz bardziej i jako rodzic wiesz, że nie wróży to nic dobrego (plus dołącza się katar i inne objawy), zrób dziecku inhalację z soli fizjologicznej lub oczyść nos sprayem z wodą morską. Wypłuczesz w ten sposób bakterie i wirusy, które próbują przykleić się do błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Możesz też się wspomóc domowymi sposobami.
Obserwuj dziecko, jeśli dodatkowo pojawią się inne objawy, np. gorączka (powyżej 38,5 stopni) to maksymalnie w ciągu 3 dni powinnaś udać się do pediatry (z noworodkiem i małym niemowlakiem najlepiej od razu). Lekarz zbada dziecko. Szczególnie jest to ważne u mniejszych dzieci, które nie umieją nam powiedzieć co im dolega.
Nie bój się prosić o porady farmaceuty w aptece. W wielu sytuacjach będzie w stanie Ci pomóc, np. dobierze odpowiedni lek na mokry kaszel u dziecka albo poradzi jak zregenerować podrażnioną śluzówkę.
Jeśli dziecko ma przewlekły kaszel i w sumie nie potrafisz stwierdzić przyczyny kaszlu, warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Być może trzeba będzie skorzystać z konsultacji lekarskiej specjalisty np. alergologa.
Jak widzisz, możliwości walki z mokrym kaszlem jest kilka.
Ważne, żeby w ciągu dnia go nie hamować.
Pozwól dziecku wykrztusić zalegającą wydzielinę.
Z pewnością ułatwisz mu to podając dużo płynów oraz nie przegrzewając mieszkania.
Aha, zapomniałabym… Kaszlące dziecko, które nie gorączkuje (i nie męczą go bardzo inne objawy) spokojnie może wychodzić na spacery 🙂
Pamiętaj też o dbaniu o odporność. Dzieci ze sprawnie działającym układem odpornościowym rzadziej łapią przeziębienie, infekcja trwa u nich zwykle krócej a i stosowanie syropu na kaszel jest często zbędne.
Jeśli szukasz informacji na temat „suchy kaszel u dziecka”, kliknij poniżej:
9 sposobów Matki Aptekarki jak sobie radzić z suchym kaszlem u dziecka.
Enjoy!
Ana