Dlaczego warto zmieniać igłę w penie po każdej iniekcji?

Dzisiejszy wpis jest inny niż większość jakie możecie tu o mnie przeczytać, ale jest bardzo ważny, stąd postanowiłam przyjąć propozycję współpracy i napisać dla Was ten edukacyjny artykuł.

Kieruję go przede wszystkim do wszystkich osób, którzy przyjmują insulinę, tj. do:

  • chorych z cukrzycą typu I,
  • kobiet w ciąży z cukrzycą ciążową,
  • rodziców dzieci z cukrzycą,
  • chorujących na cukrzycę typu II.

Ponieważ temat jest ważny, już na wstępie mam do Was ogromną prośbę, żebyście udostępniły go wyżej wymienionym osobom, które znacie.

 

Matka Aptekarka ma cukrzycę

Cukrzyca, cukrzyca ciążowa, podawanie insuliny, zmiana igły, pen, wstrzykiwacz, Matka Aptekarka

Choruję na cukrzycę od niemal 19 lat. Początkowo, przez pierwsze 9 miesięcy byłam leczona przy pomocy penów z insuliną. Stosowałam je kilka razy dziennie. Dwa razy na dobę (rano i wieczorem) robiłam sobie zastrzyk z insuliny długodziałającej. Z kolei przed każdym posiłkiem podawałam sobie insulinę krótkodziałającą lub dwufazową. Łącznie dawało to 6-8 wkłuć dziennie.

Później rodzice kupili mi pompę insulinową i moje leczenie uległo zmianie. Nie mniej, od 10 czerwca 2003 roku peny stale mi towarzyszą. I będzie tak już do końca życia.

Obecnie podaję sobie insulinę za pomocą pena w przypadku wysokiego cukru.

 

5 igieł do pena na miesiąc

cukrzyca, igły do pena, igły do wstrzykiwacza, insupen, refundowane igły, Matka Aptekarka

Osoby chorujące na cukrzycę kupując jedno opakowanie z 5 fiolkami insuliny otrzymują 5 igieł. Tylko tyle. Oznacza to kłucie się przy pomocy tej samej igły nawet kilkadziesiąt razy! Dlaczego jest to nie do przyjęcia wyjaśnię za chwilę.

Oczywiście była opcja kupienia igieł dodatkowo i tak też robili moi rodzice. Trzeba było za nie ekstra zapłacić. Nie mając pompy insulinowej zużywałam średnio 200 igieł na miesiąc, co kosztowało wówczas ponad 100 zł.

Na szczęście obecnie sytuacja się zmieniła.

 

Refundacja igieł do penów insulinowych PIC Insupen Original

Od 1. marca 2022 roku wprowadzono refundację igieł do penów insulinowych. Pozwoli to pacjentom z cukrzycą zadbać o większe bezpieczeństwo oraz prawidłowy przebieg insulinoterapii.

Obecnie diabetycy mogą korzystać z refundacji na igły:

  • PIC Insupen Original 0,25 x 5 mm (31G)

cukrzyca, refundowane igły do penów Insupen 31 G, Matka Aptekarka

 

  • PIC Insupen Original 0,30 x 8 mm (30G)

cukrzyca, refundowane igły do penów Insupen 30 G, Matka Aptekarka

 

Wskazaniem do refundacji NFZ igieł z 30% odpłatnością pacjenta jest cukrzyca wymagająca podawania insuliny. Koszt pacjenta za 100 igieł wynosi 5,51 zł.

W ramach refundacji NFZ pacjentowi w ciągu roku przysługuje do 4 opakowań po 100 sztuk igieł.

Receptę może przepisać zarówno diabetolog jak również każdy inny lekarz, np. lekarz rodzinny.

 

Jedna igła = jedna iniekcja

Mimo że mało się o tym mówi, specjaliści zalecają zmianę igły do penów po każdym wstrzyknięciu.

Z badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w 2019 roku, wynika, że 90% pacjentów ze względów ekonomicznych wielokrotnie stosuje tę samą igłę. Niesie to niestety szereg konsekwencji dla insulinoterapii.

 

Co może się stać jeśli używa się kilkukrotnie tę samą igłę?

Przede wszystkim ból. Gdy wykonuje się iniekcję nową igłą, jest ona zwykle zupełnie bezbolesna. Przy każdym kolejnym użyciu jest coraz trudniej, bo igła ma już zagiętą lub zdeformowaną końcówkę.

Poza bólem podczas wykonywania iniekcji, nieefektywna może być także insulinoterapia. Dzieje się tak z powodu:

1) Krystalizacji.

Jeśli po wykonaniu zastrzyku zostawia się w penie używaną igłę, niewielkie ilości insuliny mogą w niej pozostać. A ponieważ insulina ma tendencję do krystalizowania się pod wpływem powietrza, istnieje ryzyko, że igła będzie zatkana (częściowo lub całkowicie). Uniemożliwi to podanie pełnej dawki leku przy kolejnej iniekcji. 

2) Lipodystrofii.

Uszkodzona końcówka igły może powodować zarówno mikrourazy (krwiaki podskórne, krwawienie), jak również lipodystrofię. Ta druga jest przyczyną zmian w prawidłowym rozkładzie tkanki tłuszczowej. W wyniku lipodystrofii powstają wgłębienia albo miękkie, powierzchowne guzki, a wstrzykiwanie insuliny w te miejsca budzi wątpliwość czy pełna dawka insuliny na pewno zostanie wchłonięta.

 

Podsumowując,

Refundacja igieł do penów sprzyja edukacji pacjentów na temat prawidłowej insulinoterapii, budowaniu świadomości i kształtowaniu postaw zdrowego stylu życia. Osoby chore na cukrzycę mogą zakupić 400 igieł rocznie, co może wpłynąć znacząco na skuteczność insulinoterapii i brak skutków ubocznych spowodowanych iniekcjami.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

Edukacyjny artykuł powstał we współpracy z marką PIC Insupen Original.

Celem wpisu nie jest zachęta do kupna, a jedynie rozpowszechnienie informacji o możliwości refundacji igieł do penów oraz korzyści jakie niesie za sobą używanie ich jednorazowo.

 

Bibliografia:

[1] The Importance of Good Insulin Injection Practices in Diabetes Management (Znaczenie dobrych praktyk wstrzykiwania insuliny w leczeniu cukrzycy) – Richard Dolinar, MD, 2009.

[2] Hanas R. (1999), Insulin-Dependent Diabetes in Children, Adolescents and Adults. Uddevalla, Szwecja.

[3] I.V. Misnikova, A.V. Dreval, V.A Gubkina, E.V. Rusanova ; The Risks of Repeated Use of Insulin Pen Needles in The Risks of Repeated Use of Insulin Pen Needles in Patients with Diabetes Mellitus; Journal of Diabetology, 2011.

[4] Podawanie insuliny; DIABETES CARE, VOLUME 27, supplement 1, 2004.

[5] King L (2003) Technika podskórnego wstrzykiwania insuliny. Nursing Standard. 17, 34, 45-52.

[6] https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-21-lutego-2022-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marca-2022-r