Czarna Lista Matki Aptekarki

Na Waszą prośbę przedstawiam krótką ściągę szkodliwych składników, które bezwzględnie nie mogą znaleźć się w kosmetykach dla noworodków, niemowląt i dzieci do lat trzech.

 

Kilka ogólnych zasad Matki Aptekarki

  1. Jeśli Twoje dziecko jest na jakiś składnik uczulone, zdecydowanie nie możesz go stosować. Nawet jeżeli nie znalazł się on na mojej czarnej liście.
  2. Wybieraj kosmetyki o możliwie jak najkrótszym składzie.
  3. Pamiętaj, że kolejność wymienionych substancji jest nieprzypadkowa. Są one ułożone od największej ilości do najmniejszej.
  4. Jeśli masz w domu wrażliwca i alergika, nie eksperymentuj co miesiąc kupując inny krem, tylko trzymaj się tego sprawdzonego. Póki pomaga, niech służy jak najdłużej.
  5. Nie daj się nabrać na teksty typu 'idealny dla Twojego dziecka’, 'produkt hipoalergiczny’, 'kosmetyk ekologiczny’ albo 'nie zawiera konserwantów’. Sprawdzaj składy. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że kupujesz właściwy kosmetyk dla Twojego dziecka.
  6. Alergika może uczulić wszystko, nawet produkt hipoalergiczny.

 

Po co tak bardzo uważać?

Skóra noworodka jest niedojrzała. Co prawda z każdym miesiącem życia rozwija się, jednak dopiero około 3. r.ż. zaczyna naprawdę pełnić swoją funkcję ochronną. Do tego czasu komórki naskórka są ułożone na tyle luźno, że przez skórę mogą wnikać drobne cząsteczki substancji szkodliwych, a nawet toksycznych. U najmłodszych również bardzo szybko dochodzi do przedostania się składników kosmetyków do krwiobiegu, gdyż naczynia krwionośne ułożone są dość płytko, blisko naskórka.

 

Czarna lista szkodliwych substancji

*Klikając w daną substancję zostaniesz przekierowana do wpisu, w którym tłumaczę dlaczego dany składnik jest przeciwwskazany

 

O szkodliwych składnikach kosmetyków możesz także przeczytać TUTAJ.

Enjoy!

Ana

 

PS. Jeśli uważasz, że pominęłam jakiś ważny składnik, koniecznie daj mi znać. Szybciutko go uzupełnię 😉

A.