Pierwsza książka matki Aptekarki już w sprzedaży! Sprawdź!

Kategorie Ryzyka Laktacyjnego wg Prof. Hale’a.

mgr. Ana Krysiewicz
17.04.2018 2 min.
Spis Treści

Jeszcze niedawno powszechnie mówiło się, że mama karmiąca piersią nie powinna stosować żadnych leków. Ileż kobiet musiało się męczyć z kaszlem, katarem czy okropnym bólem głowy podczas laktacji. Część mam wręcz szybciej kończyła karmienie piersią z tego powodu…   Na szczęście te czasy minęły bezpowrotnie i obecnie wiemy, że mamy mogą sobie pomóc.

 

Jeśli chodzi o stosowanie leków, suplementów i innych substancji w czasie laktacji, to tak naprawdę wszystko rozchodzi się o ich przenikanie do mleka mamy. A co za tym idzie, pytanie: jak wpływa to na karmione dziecko.

 

Zdarza się, że sami lekarze i farmaceuci zastanawiają się czy dana substancja jest bezpieczna dla karmionego piersią dziecka, czy nie wywoła działań niepożądanych oraz czy nie wpłynie negatywnie na proces laktacji. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż leków na rynku jest coraz więcej i trudno spamiętać szczegółowe parametry dotyczące każdego z nich.

 

Co więc ma powiedzieć zagubiona, zestresowana i chora mama?!

 

Na szczęście opracowane zostały różne zestawienia substancji chemicznych, które w prosty i szybki sposób wskazują jakie leki mogą być przyjmowane podczas laktacji, a jakie nie. Do najczęściej stosowanych należą Kategorie Ryzyka Laktacyjnego według Prof. Hale’a (Hale’s Lactation Risk Categories). Ja również korzystam właśnie z tego zestawienia. Substancje lecznicze zostały w nim podzielone na pięć grup, oznaczone symbolami L1, L2, L3, L4 oraz L5, gdzie L1 oznacza najbezpieczniejsze, a L5 zakazane w czasie laktacji.

 

Poniżej, klikając w linki, przejdziesz do każdej z kategorii ryzyka laktacyjnego. Dodatkowo, aby było Wam łatwiej podzieliłam leki tematycznie i alfabetycznie.

Kategoria L1 

Kategoria L2 

Kategoria L3

Kategoria L4

Kategoria L5

 

Enjoy!

Ana

 

Ana Krysiewicz

 

Matka Aptekarka, farmaceutka z 15-letnim doświadczeniem

Jestem ekspertem, który w przystępny sposób przekazuje wiedzę na temat właściwego stosowania i dawkowania farmaceutyków u dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Przygotowuję zestawienia, rankingi oraz porównania produktów. Uczę jak prawidłowo pielęgnować skórę najmłodszych oraz pomagam kompletować wyprawkę dla noworodka i przyszłej mamy. Napisałam książkę „Naturalna Odporność”. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą 8-letniej Tosi, 5-letniej Miśki i rocznego Gucia.

Zapisz się do Newslettera

  • In quo minus id, de commodis suis
  • At id omnia referri oporteat, ipsum per se oratio
  • Tua praesertim, qui ratione et via
  • Procedat oratio quaerimus igitur.

(wymagane)

Podobne artykuły

Zapisz się do Newsletter

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobnych.