Pierwsza książka matki Aptekarki już w sprzedaży! Sprawdź!

Matka Aptekarka testuje… ekologiczne szczoteczki do zębów dla dzieci (Jack N’ Jill) i dorosłych (Georganics)

mgr. Ana Krysiewicz
28.02.2022 14 min.
Spis Treści

Od kilku miesięcy testujemy całą rodziną (głównie jednak Tosia i Miśka) przeróżne szczoteczki do zębów oraz akcesoria do higieny jamy ustnej. Oczywiście wszystko po to, aby przygotować na końcu dla Was zestawienie. Od czasu publikacji artykułów na temat past do zębów (kliknij TUTAJ i TUTAJ i TUTAJ i TUTAJ) regularnie otrzymuję prośby o ranking szczoteczek. Chcecie poznać ich wady, zalety, cechy wyróżniające, czy się świecą, czy mają jakieś fajne kolory, melodyjki, naklejki itd.

Zgodnie z Waszym życzeniem wzięłam na tapet temat szczoteczek i zamierzam w kilku wpisach je Wam pokazać. Jeszcze w pierwszej połowie roku 2022 planuję je podsumować w jednym zestawieniu.

 

Ekologiczne szczoteczki do zębów dla dzieci marki Jack N’ Jill

Tymczasem, zapraszam Was na pierwszy wpis z serii i (co najlepsze) zaczynam go z przytupem 😉

Mega się cieszę, że mogę rozpocząć od zaprezentowania ekologicznych szczoteczek do zębów dla dzieci i dorosłych. Pokażę też EKO akcesoria do jamy ustnej, m.in. chusteczki do mycia dziąseł czy nici dentystyczne z rączką dla dzieci.

Nie przedłużając, zapraszam Was do ekologicznego świata higieny jamy ustnej🙂

 

Coraz więcej mówi się o tym, że u maluszków, które nie maja jeszcze ząbków, także należy dbać o higienę jamy ustnej. Idealnie sprawdzają się do tego mięciutki, naturalne chusteczki bawełniane, w których składzie znajduje się tylko oczyszczona woda i ksylitol.

Mogą być stosowane od pierwszego dnia życia, gdyż są całkowicie bezpieczne.

Każda chusteczka marki Jack N’ Jill jest wysterylizowana i zapakowana w oddzielną saszetkę. Są one biodegradowalne, co oznacza, że można je kompostować lub po prostu zakopać w ogrodzie.

W opakowaniu znajduje się 25 saszetek.

Nie zawierają cukrów ani chemicznych składników, np. parabenów.

Sposób użycia:

 • umyj ręce,
 • wyjmij saszetkę z pudełka i otwórz ją,
 • owiń chusteczkę wokół palca wskazującego,
 • przetrzyj delikatnie dziecku dziąsła, ząbki (jeśli są), wnętrze jamy ustnej oraz język.

Chusteczki są właściwie bezsmakowe. Jedyne co czuje dziecko, to mokry materiał (wodę). Dużym plusem jest spora powierzchnia, dzięki czemu jedna chusteczka wystarczy na umycie całej buzi wewnątrz (nie wyschnie w połowie). Dodatkowo, stosując chusteczki przyzwyczajamy dziecko do do dotykania jamy ustnej i ją odwrażliwiamy. Dzięki temu przyszłe wizyty u stomatologa będą dla dziecka przyjemniejsze, bo nie od dziś wiemy, że jak coś znamy, to mniej się tego boimy.

 

Szczoteczka do zębów dla maluszków powyżej 1. roku życia powinna być przede wszystkim bezpieczna. Zapewni to:

 • wykonanie szczoteczki z bezpiecznych tworzyw oraz BPA (bez bisfenolu A),
 • ogranicznik zabezpieczający przed zbyt głębokim włożeniem do buzi.

Dzięki temu dziecko samo będzie mogło rozwijać się, poznawać swoje ciało i nie będzie co chwilę słyszało od rodzica „uważaj”, „nie wkładaj tak daleko”, „oddaj szczoteczkę, bo zrobisz sobie krzywdę”. Budując od samego początku przyjazny stosunek do szczoteczki i „procedury” dbania o higienę jamy ustnej, minimalizujemy u dziecka stres.

Szczoteczka Jack N’ Jill wykonana została w 100% z silikonu medycznego (przeznaczonego do kontaktu z żywnością).

Sposób użycia:

 • umyj ręce,
 • załóż okrągłe silikonowe zabezpieczenie,
 • nałóż pastę do zębów (ziarnko ryżu),
 • umyj dziecku ząbki.

Pod kontrolą rodzica dziecko może samo spróbować „myć” ząbki (bawić się). Ogromnie do tego zachęcam. Nie nakładaj jednak wtedy pasty (możesz zmoczyć wodą).

Wymieniaj szczoteczkę co dwa miesiące. Jeśli jednak zauważysz, że została ona uszkodzona (np. pogryziona), nie używaj jej, tylko kup nową. Podobnie postępuj w sytuacji, gdy dziecko jest chore (zwłaszcza na COVID). Również należy wtedy po wyzdrowieniu zmienić szczoteczkę na nową.

 

Powiedziałabym, że jest to właściwie gryzak i szczoteczka w jednym. Dzięki temu, że jest wykonana w 100% z silikonu medycznego (przeznaczonego do kontaktu z żywnością), sprawdzi się świetnie u maluszków ząbkujących (i cierpiących z tego powodu) jak również do mycia pierwszych zębów. Można dwa razy dziennie stosować wraz z pasta.

Podczas gryzienia i żucia, delikatne włosie czyści powierzchnię dziąseł i ząbków dziecka.

Pamiętaj o regularnym dokładnym czyszczeniu szczoteczki. Możesz ją również sterylizować lub gotować we wrzącej wodzie (nie dłużej niż przez 5 minut).

Wymieniaj szczoteczkę profilaktycznie co dwa miesiące. Jeśli jednak zauważysz, że została ona uszkodzona (np. pogryziona), nie używaj jej, tylko kup nową. Podobnie postępuj w sytuacji, gdy dziecko jest chore (zwłaszcza na COVID). Również należy wtedy po wyzdrowieniu zmienić szczoteczkę na nową.

 

Jack N’ Jill, BIO szczoteczka do zębów

Jack N' Jill, BIO Szczoteczka do zębów, (Koala, Unicorn, Króliczek, Dino, Słonik), Matka Aptekarka

Dla rodziców, którzy preferują używanie szczoteczki manualnej mam świetną propozycję. 

Rączka szczoteczki Jack N’ Jill wykonana została z biodegradowalnego materiału – włókien kukurydzianych. Jej ogromnym plusem jest to, że rozkłada się w ciągu 90 dni (a nie 500 lat jak to się dzieje w przypadku tych plastikowych).

Włosie szczoteczki zostało wykonane z miękkich nylonowych włókien, dzięki czemu nie podrażniają delikatnych dziąseł. Idealna zarówno dla niemowląt jak i starszych dzieci.

Dodatkowo, na rączce szczoteczki została namalowaną przyjazna postać (małpka, koala, dinozaur, hipopotam, króliczek, jednorożec), która umili dziecku mycie ząbków.

Szczoteczkę można kompostować. Jak?

 • złam główkę szczoteczki. 
 • rączkę szczoteczki wrzuć do kompostownika. 
 • główkę szczoteczki wrzuć do odpowiedniego pojemnika na śmieci recyklingowane (sprawdź z Twoim odbiorcą śmieci, gdzie wrzucić nylonową końcówkę) 

Wymieniaj szczoteczkę profilaktycznie co dwa miesiące, a nawet częściej. Zwłaszcza jak zostanie pogryziona przez dziecko oraz po chorobie.

Moja Michalinka bardzo polubiła się ze szczoteczka z koalą. Jej włosie jest naprawdę delikatne a jednocześnie wytrzymałe. Cieszę się, że nie tracąc na jakości używanie ekologicznych szczoteczek pozwala nam chronić środowisko naturalnego.  

 

Szczoteczka soniczna jest świetną alternatywą dla szczoteczki manualnej. Może być stosowana od pierwszego ząbka aż do ukończenia 3. roku życia (wymienia się tylko końcówki).

Szczoteczka generuje wibracje soniczne, dzięki czemu usuwa dokładnie osad, nalot i płytkę nazębną. Jest niezwykle delikatna dla szkliwa. Dodatkowo, zapewnia masaż dziąseł malucha.

Szczoteczka soniczna marki Jack N’ Jill:

 • zawiera dwa rodzaje końcówek do szczoteczki – Stage 1 (0-18 m) i Stage 2 (18-36 m),
 • główka wykonana jest z miękkiego włókna,
 • rączka odpowiednia dla małych rączek,
 • wyposażona jest w lampkę LED, która oświetla buzię,
 • zawiera zabawny timer wyłączający szczoteczką po 2 minutach,
 • pulsuje co 30 sekund, aby przypomnieć o szczotkowaniu kolejnej części jamy ustnej,
 • zarówno rączka jak i główka szczoteczki są biodegradowalne i nie zawierają PVC ani bisfenolu A (BPA).

Wymieniaj końcówkę co trzy miesiące, a nawet częściej. Zwłaszcza jak zostanie pogryziona przez dziecko oraz po chorobie.

 

Szczoteczka elektryczna to ulubiony rodzaj mojej Antosi. Idealna dla dzieci powyżej 3. roku życia. Szczoteczka marki Jack N’ Jill wyjątkowo podpasowała mojej Tosi ze względu na to, że gra 🙂

Czym charakteryzuje się szczoteczka elektryczna Buzzy Brush?

 • zewnętrzna obudowa jest w 100% biodegradowalna (nie zawiera BPA, ftalanów ani PVC),
 • włosie szczoteczki jest delikatne dla małych dziąseł,
 • obroty ustawiono tak, aby dziecko czuło ruch szczoteczki, ale aby nie było przestraszone szybkością jej działania,
 • zawiera duży, silikonowy włącznik szczoteczki, dzięki czemu dziecko samo będzie umiało ją włączyć,
 • istnieje możliwość personalizacji szczoteczki, gdyż w zestawie jest aż 6 różnych naklejek,
 • ma matowe wykończenie i nowocześniejszy design,
 • zawiera opakowanie Zero Waste,
 • unikaj moczenia baterii szczoteczki w wodzie,
 • gwarancja 6 miesięcy.

Szczoteczka ma 3 tryby pracy:

 • piosenka przez 2 minuty (podświetlenie LED żółte) – bardzo skocznia muzyka o myciu ząbków, napisana przez właściciela marki Jack 'N Jill,
 • linia melodyjna przez 2 minuty z przypomnieniem dźwiękowym co 30 sekund (podświetlenie LED niebieskie),
 • tryb cichy (podświetlenie LED białe).

 

Wymieniaj końcówkę co dwa miesiące, a nawet częściej. Zwłaszcza jak zostanie pogryziona przez dziecko oraz po chorobie.

Szczoteczka elektryczna z końcówką z miękkim włosiem jest rozwiązaniem dobrym dla dzieci w każdym wieku. Zwłaszcza dla tych, którym ciężko przychodzi mycie zębów. Szczoteczka elektryczna w krótszym czasie umyje ząbki dziecka i zrobi to dokładniej niż manualna.

 

W zestawie dwie wymienne końcówki do elektrycznej szczoteczki Jack N’ Jill Buzzy Brush.
Wymieniaj końcówkę co dwa miesiące, a nawet częściej. Zwłaszcza jak zostanie pogryziona przez dziecko oraz po chorobie.

 

Jack N’ Jill, nić dentystyczna z rączką dla dzieci, Fairy Floss

Jack N' Jill, Nić dentystyczna z rączką dla dzieci Fairy Floss, Matka Aptekarka

Dzieci powyżej 6. roku życia (podobnie jak dorośli) powinny uzupełnić swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej o nić dentystyczną. Szczególnie jest to istotne u osób ze ścisłym ułożeniem zębów. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych stanowi ważną część profilaktyki próchnicy.

Ale! Ponieważ używanie nici nie jest wcale proste dla kilkulatka, świetnie sprawdzi się tu nić dentystyczna z rączką (inaczej zwane niciowykałaczkami).

I właśnie marka Jack N’ Jill stworzyła taki wygodny a zarazem ekologiczny produkt. Uchwyt nici dentystycznej Jack N’ Jill Kids Fairy Floss wykonany jest ze skrobi kukurydzianej, bez użycia plastiku. Ponadto kształt żyrafy oraz różne kolory, m.in. zielony, czerwony, żółty, niebieski, skutecznie zachęca dzieci do codziennego stosowania.

Czym jeszcze wyróżnia się nić dentystyczna na rączce marki Jack N’ Jill?

 • łatwo prześlizguje się przez styczne zmniejszając ryzyko podrażnienia delikatnych dziąseł dziecka,
 • ma bardzo łagodny smak truskawkowy,
 • antypoślizgowa rączka zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas stosowania,
 • zarówno nić, uchwyt, jak i opakowanie są biodegradowalne,
 • kompostowalne uchwyty i opakowania ze skrobi kukurydzianej,
 • nie zawiera fluoru ani składników chemicznych,
 • 30 ekologicznych, indywidualnie zapakowanych nici dentystycznych na rączce,
 • 100% wegańskie.

 

Jack N’ Jill, Zębuszek

Jack N' Jill Zębuszek Koala, Matka Aptekarka

Jack N' Jill Zębuszek Koala, Hippo, Bunny, Dino, Ticle, Buzzy, Matka Aptekarka

To jest hit! Jak tylko zobaczyłam Zębuszka, uznałam, że muszę Wam go pokazać 🙂

Zanim jednak o nim, opowiem Wam jak to było u nas z Wróżką Zębuszką.

Otóż, jesteśmy z Tosią od nieco ponad roku na etapie wypadania mleczaków. Antosia zaraz po swoich 5. urodzinach przyszła do mnie z zębem w ręce (którego sobie chwilę wcześniej sama wyjęła) i ze zdziwieniem zapytała mnie „mama, co to?” Tak oto zaczęła nas od czasu do czasu odwiedzać w nocy Wróżka Zębuszka.

Za pierwszym razem wytłumaczyłam Tosi, że ząbka kładziemy pod poduszkę, a rano jak się obudzi będzie tam czekał na nią prezencik. Przyniesie go Wróżka Zębuszka. Niestety Tosia bała się, że ząbek się zgubi, bo jest taki maleńki, a ona się w nocy wierci. Pakowałam więc go w różne woreczki płócienne, które niestety się średnio sprawdzały (miałam tylko duże). Wtedy dowiedziałam się o istnieniu Zębuszka.

To jest strzał w dziesiątkę. Tosia wybrała sobie takiego w kształcie misia koali i przy kolejnym ząbku (już siódmym!) przetestowałyśmy czy rzeczywiście się sprawdza. Włożyła wieczorem do Zębuszka ząbek (z tyłu jest specjalna kieszonka), a następnie położyła pod poduszkę i spokojnie zasnęła. Nie bała się już, że mleczak się zgubi.

Teraz polecam każdemu takiego Zębuszka. Gratuluję marce Jack N’ Jill za taki świetny i pomysłowy produkt.

Do wyboru jest aż 6 wzorów (koala, hipcio, króliczek, dino, pszczółka i tukan).

Zębuszek został wykonany z bezpiecznych materiałów (bawełna organiczna), nietoksycznych dla dzieci. Jest całkowicie bezpieczny dla maluchów, gdyż nie ma żadnych guzików, klamerek ani innych elementów, które mogły by stwarzać ryzyko.

PS Jest to idealny pomysł na prezent dla przedszkolaka.

 

Jack N’ Jill, kubeczek do płukania buzi

Jack N' Jill, Kubeczek, Dino, Koala, Królik, Hippo, Matka Aptekarka

Kubeczek przyda się zarówno do przechowywania szczoteczki jak również do płukania buzi. Ponadto, jest świetnym sposobem na odwrócenie uwagi dziecka w czasie mycia ząbków przez rodzica.

Moja Misia nie miała właściwie nigdy problemu z tym, żeby dać sobie umyć rano i wieczorem zęby. Wystarczyło dać jej do ręki fajny kubeczek i skupiała się totalnie na nim. Tak ma do dziś.

Kubeczek marki Jack N’ Jill jest kolejnym ekologicznym produktem marki. Wykonany został biodegradowalnego materiału (bambusa i łusek ryżowych). Jest wolny od PCA i bisfenolu A.
Nadaje się do mycia w zmywarce, co bardzo ułatwia dbanie o higienę.

 

Ekologiczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych marki Georganics

Gdy dostałam do testów szczoteczki marki Georganics podeszłam do nich sceptycznie (delikatnie mówiąc). Używałam wcześniej szczoteczki drewniane i totalnie nie mogłam trafić na główkę z włosiem, które będzie mi odpowiadało. Z takim dość negatywnym nastawieniem zaczęłam używać szczoteczkę Georganics w kolorze czarnym i już po pierwszym myciu… zmieniłam zdanie. Następnie dałam pomarańczową szczoteczkę Tosi a niebieską mężowi. Wszyscy byliśmy tego samego zdania. Drewniane szczoteczki Georganics są super, a to, że wcześniej nam nie odpowiadały znaczyło tylko tyle, że nie trafiliśmy wcześniej na odpowiednie dla nas.

Czym wyróżniają się szczoteczki Georganics?

 • są wykonane z drewna bukowego i pakowane w kartonik, bez użycia plastiku,
 • każde ścięte drzewo jest sadzone ponownie w lesie, a nadmiar materiału jest wykorzystywany do ogrzewania fabryki,
 • należy je przechowywać w pozycji pionowej, np. kubeczku, aby mogły wyschnąć,
 • powinno się je wymieniać co 3 miesiące,
 • są wyprodukowane w Niemczech.

Z jakiego materiału są wykonane?

 • rączka z drewna bukowego (Beechwood) – biodegradowalna i kompostowalna,
 • miękkie włosie nylonowe (bez BPA) – do recyklingu,
 • opakowanie papierowe – biodegradowalne i kompostowalne.

Szczoteczki różnią się między sobą wielkością rączki (dla dzieci i dorosłych) oraz miękkością włosia.

 

Georganics, Ekologiczna szczoteczka do zębów dla dzieci

Georganics, Ekologiczna szczoteczka z drewna bukowego dla dzieci, Matka Aptekarka

Szczoteczka o krótszym uchwycie, idealna dla dzieci. Dzięki miękkiemu włosiu nylonowemu super nadaje się do zębów mlecznych i stałych.

 

Georganics, Ekologiczna szczoteczka z aktywnym węglem (SOFT)

Georganics, Ekologiczna szczoteczka z drewna bukowego z aktywnym węglem, SOFT, Matka Aptekarka

 

Włosie szczoteczki nasycone jest węglem aktywnym. Charakteryzuje się średnią miękkością. Węgiel aktywny wspomaga zdrowie jamy ustnej poprzez:

 • zmniejszanie przebarwień,
 • zapobieganie brzydkiemu zapachowi z ust,
 • chroni przed chorobami dziąseł.

 

Georganics, Ekologiczna szczoteczka (MEDIUM)

Georganics, Ekologiczna szczoteczka z drewna bukowego, MEDIUM, Matka Aptekarka

Szczoteczka charakteryzuje się średnią miękkością włosia. Skutecznie usuwa osad z płytki i kamienia nazębnego. Nie drażni dziąseł.

 

Georganics, Ekologiczna szczoteczka (FIRM)

Georganics, Ekologiczna szczoteczka z drewna bukowego, FIRM, Matka Aptekarka

Szczoteczka charakteryzuje się najtwardszym poziomem miękkości włosia. Skutecznie usuwa osad z płytki i kamienia nazębnego. Nie drażni dziąseł.

 

Podsumowując,

Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was powyższymi szczoteczkami i akcesoriami do jamy ustnej marek Jack N’ Jill oraz Georganics.

Pamiętajcie, że nie mamy Planety B, więc warto dbać o tę, na której żyjemy, 🙂

 

Enjoy!

Ana

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Eco&More, polskim dystrybutorem m.in. firm Jack N’ Jill i Georganics.

Ana Krysiewicz

 

Matka Aptekarka, farmaceutka z 15-letnim doświadczeniem

Jestem ekspertem, który w przystępny sposób przekazuje wiedzę na temat właściwego stosowania i dawkowania farmaceutyków u dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Przygotowuję zestawienia, rankingi oraz porównania produktów. Uczę jak prawidłowo pielęgnować skórę najmłodszych oraz pomagam kompletować wyprawkę dla noworodka i przyszłej mamy. Napisałam książkę „Naturalna Odporność”. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą 8-letniej Tosi, 5-letniej Miśki i rocznego Gucia.

Zapisz się do Newslettera

 • In quo minus id, de commodis suis
 • At id omnia referri oporteat, ipsum per se oratio
 • Tua praesertim, qui ratione et via
 • Procedat oratio quaerimus igitur.

(wymagane)

Podobne artykuły

Zapisz się do Newsletter

 • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.
 • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.
 • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobnych.