Skąd pomysł na indywidualne konsultacje farmaceutyczne?
11 lat temu, gdy rozpoczynałam studia na Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny), bardzo często słyszałam, że w niedalekiej przyszłości głównym zadaniem farmaceuty będzie otoczenie pacjenta opieką farmaceutyczną.
Pracując już wtedy w zawodzie (jako technik farmaceutyczny), byłam z siebie dumna, że odważyłam się kontynuować edukację, by podnieść swoje kwalifikacje i zostać magistrem farmacji. Z resztą, dokształcam się cały czas, bo tylko dzięki temu mogę być na bieżąco z aktualnymi zaleceniami i standardami postępowania oraz rzetelnie doradzać swoim małym pacjentom i ich rodzicom.
Niestety, mimo szumnych zapowiedzi, po ponad dekadzie wciąż niewiele się zmieniło w kwestii opieki farmaceutycznej.
Pracując w wielu aptekach (tak, byłam przez parę lat pracoholikiem) oraz słuchając swoich pacjentów doszłam do wniosku, że trzeba coś zmienić.
Zapadła decyzja. Postanowiłam założyć bloga i fanpage na Facebooku (TUTAJ), aby dotrzeć do szerszej grupy rodziców. Później doszło jeszcze konto na Instagramie (TUTAJ).
Dlaczego wciąż nie ma opieki farmaceutycznej z prawdziwego zdarzenia w aptekach?
To jest dobre pytanie, na które niestety nie znam odpowiedzi. Przyczyn jest z pewnością wiele, m.in.
- System – zgodnie z prawem farmaceutycznym możemy naprawdę niewiele…
- Brak czasu – wiele aptek zatrudnia zbyt mało personelu!, a pracownicy pędzą, żeby jak najszybciej wszystkich obsłużyć.
- Właściciele aptek – zatrudniają zbyt mało fachowego personelu,
- Część farmaceutów – może brutalnie to zabrzmi, ale niektórzy nie chcą, po prostu. Sprzedają, nie edukują…
Czym jest konsultacja farmaceutyczna?
Konsultacja farmaceutyczna jest to rodzaj opieki farmaceutycznej nad pacjentem w wieku 0-6 lat. W jej trakcie farmaceuta (czyli ja – magister farmacji Anna Krysiewicz) udziela pełnej informacji na interesujący rodziców pacjenta temat.
Na czym polega konsultacja farmaceutyczna?
Na wstępie przeprowadzam szczegółowy wywiad z rodzicem na temat małego pacjenta (dziecka w wieku 0-6 lat). Pytam m.in. o alergie, przewlekłe choroby, inne niepokojące symptomy.
Następnie wspólnie wybieramy tematy dotyczące konkretnego dziecka, które należy podczas spotkania omówić.
W trakcie spotkania robię robocze notatki, natomiast w ciągu 24 h od zakończenia spotkania, wysyłam podsumowanie konsultacji farmaceutycznej na maila rodzica.
Celem konsultacji farmaceutycznej jest zaopiekowanie się małym pacjentem w następujących tematach:
- Domowa apteczka dla dziecka – Przegląd. Podział leków ze względu na ich przeznaczenie. Przegląd dat ważności oraz okresu przydatności. Wskazania i zasady przyjmowania obecnych w apteczce leków. Właściwe przechowywanie oraz utylizacja. Występowanie działań niepożądanych i najczęstszych interakcji.
- Przeziębienie – Razem z rodzicem dopasuję jak wspomóc układ immunologiczny danego dziecka. Jakie sposoby, ewentualnie substancje, będą najlepsze dla odporności danego malucha.
- Drobne dolegliwości – Postępowanie podczas kataru, kaszlu, gorączki, bólu, biegunek, zaparć, zatruć pokarmowych, itp.
- Inhalacje – Dobiorę odpowiedni sprzęt oraz technikę inhalacji. Wskażę jakie leki można w nim stosować. W przypadku kilku leków określę właściwą kolejność inhalacji oraz podpowiem jakie substancje można ze sobą łączyć. Moje wskazówki spowodują większą skuteczność terapii oraz zminimalizują ewentualne działania niepożądane.
- Udzielanie konkretnych wskazówek jak stosować kilka leków w trakcje jednej choroby dziecka. Prawidłowa kolejność. Leki, które można ze sobą łączyć, a które nie. Jakich leków unikać w trakcie infekcji.
- Higiena jamy ustnej dziecka – Pomogę wybrać odpowiednią pastę do zębów oraz szczoteczkę i inny sprzęt stomatologiczny.
- Termometr – Jaki wybrać. Jak i gdzie prawidłowo mierzyć dziecku temperaturę. Różnice między termometrami.
- Wakacyjna apteczka dla dziecka – Dobiorę niezbędne leki na wyjazd (letni bądź zimowy) dla dziecka. Wskażę odpowiednie dawkowanie, sposób przyjmowania oraz przechowywania.
- Bezpieczna i skuteczna farmakoterapia – Działanie i właściwe stosowanie leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych dla dzieci.
- Interakcje – Doradzę kiedy podawać dziecku dany preparat, aby nie wchodził on w interakcje z innymi lekami oraz jedzeniem i napojami. Niewłaściwe łączenie różnych substancji może wpływać niekorzystnie na leczenie, a także być niebezpieczne dla dziecka.
- Prawidłowe przechowywanie i utylizowanie leków – Aby produkty nie straciły swoich właściwości leczniczych, należy przestrzegać odpowiednich warunków i czasu ich przechowywania.
- Omówię i skoryguję dotychczasowe błędy podczas stosowania leków.
- Zdrowe kosmetyki dla dzieci. Sprawdzenie składów dotychczas używanych. Propozycje innych, zdrowszych dla dziecka.
Indywidualne podejście do pacjenta jest kluczem do powodzenia leczenia.
Czy konsultacja farmaceutyczna jest tym samym co konsultacja lekarska?
Pamiętaj, że konsultacja farmaceutyczna nie jest konsultacją lekarską. Nie badam dziecka, nie diagnozuję, nie oceniam zaleceń pediatry czy innych specjalistów.
Współpracując z pacjentem (z rodzicem pacjenta) i pediatrą czuwam nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii, wykonuję przegląd lekowy (który ma służyć optymalizacji leczenia) oraz poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem jestem wsparciem dla mam.
Konsultację możesz zamówić TUTAJ.
Regulamin konsultacji znajdziesz TUTAJ.
Enjoy!
Ana