10 zasad bezpiecznego stosowania leków w czasie laktacji

Podczas infekcji można, a nawet dobrze jest karmić piersią. Przede wszystkim dlatego, że w mleku dziecko otrzymuje liczne przeciwciała, które produkuje układ odpornościowy mamy. Ponadto, znajdują się w nim związki immunologiczne, działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz substancje pobudzające organizm maleństwa do ochrony przed infekcją.

W ten sposób mimo choroby mamy, niemowlę jest wzmacniane. Nawet jeśli jest to infekcja wirusowa, to tylko niewielki odsetek wirusa przekazywany jest z mlekiem maluszkowi.

 

Co ważne, w czasie choroby należy unikać całowania dziecka i przytulania go do twarzy. Tak samo lepiej nie kichać oraz nie kaszleć w obecności malucha. Za każdym razem przed wzięciem dziecka na ręce trzeba je dobrze umyć, gdyż gromadzą się na nich miliony zarazków.

Dobrze poprosić o pomoc tatę czy babcię maluszka. Ty w tym czasie połóż się i odpocznij. Dziecko będzie miało mniejszą styczność z zarazkami, a na Ciebie sen zadziała regenerująco. Nabierzesz wtedy sił do walki z chorobą. 

 

Ale! Co jeśli to nie wystarczy? Jeszcze do niedawna mówiło się, że mama karmiąca może niewiele. Po prostu jak dopadnie ją przeziębienie, ma się męczyć i koniec! A jeśli chce zażyć jakiś lek, to powinna odstawić dziecko od piersi! Na szczęście takie myślenie odeszło do lamusa, a mama karmiąca piersią może sobie pomóc

 

10 zasad bezpiecznego stosowania leków w okresie laktacji

1. Leczenie zaczynaj już od pierwszych objawów, nie czekaj na pełny rozwój choroby.

≈≈≈

2. Zanim sięgniesz po lek czy suplement, skonsultuj to z lekarzem, farmaceutą lub doradcą laktacyjnym. Nie przerywaj karmienia piersią „profilaktycznie”.

≈≈≈

3. W pierwszej kolejności wybieraj naturalne i łagodne metody, dopiero gdy te zawiodą sięgaj po silniejsze leki. Ogranicz przyjmowanie leków do minimum, ale gdy są rzeczywiście potrzebne, nie uchylaj się od ich stosowania.

≈≈≈

4. Sprawdź czy dany lek jest bezpieczny dla dziecka (jeśli nie, to poszukaj alternatywy) i czy nie ma wpływu na proces laktacji.

≈≈≈

5. Wybieraj leki z „Kategorii Ryzyka Laktacyjnego wg Prof. Hale’a” L1, L2 lub L3. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

≈≈≈

6. Należy brać pod uwagę wiek i wagę dziecka, stan zdrowia oraz częstotliwość karmienia.

≈≈≈

7. Stosuj preparaty jednoskładnikowe. Jeśli to możliwe wybieraj leki działające miejscowo (preparaty wziewne, spraye, maści, globulki).

≈≈≈

8. Unikaj preparatów o przedłużonym uwalnianiu oraz wersji forte / max.

≈≈≈

9. Obserwuj dziecko w czasie kuracji i w przypadku gdy wystąpią: wysypka, biegunka, nadmierna senność, rozdrażnienie, zmiana w dotychczasowym zachowaniu / zwyczajach, należy skonsultować się z lekarzem.

≈≈≈

10. Przyjmuj leki zaraz po nakarmieniu dziecka oraz przed najdłuższymi przerwami. Maksymalne stężenie substancji leczniczej we krwi występuje zwykle po 30-90 minutach od zażycia

 

Bibliografia:

[1] Hale Thomas W. i in., Hale’s Medications & Mothers’ MilkTM 2019, wydanie 18, New York 2019

[2] Hale Thomas W., Medications & Mothers’ Milk Online, https://www.medsmilk.com/pages/about

[3] Baza Leków – Medycyna Praktyczna dla pacjentów, 1996-2018, https://bazalekow.mp.pl/

[4] E-lactancia, Is it compatible with breastfeeding?, http://www.e-lactancia.org/

 

Enjoy!

Ana