Pierwsza książka matki Aptekarki już w sprzedaży! Sprawdź!

Czy to możliwe, aby chusteczki nawilżane z bardzo krótkim składem skutecznie i bezpiecznie oczyszczały skórę najmłodszych?

mgr. Ana Krysiewicz
17.05.2021 8 min.
Spis Treści

Pytanie, które widzicie w tytule to jedno z częściej pojawiających się pytań w temacie chusteczek nawilżanych.

Skąd się ono bierze? Za pewne z faktu, że obecnie chusteczki nawilżane mają… powiedzmy to otwarcie „złą renomę”. A wszystko to za sprawą masy produktów, które w swoim składzie niejednokrotnie zawierają podrażniające, uczulające i wysuszające substancje. Rodzice po ich użyciu zauważają, że skóra maluchów potrafi być zaczerwieniona, sucha, a także pojawiają się na niej swędzące wysypki.

Ale nie musi tak być. Jeśli przed zakupem sprawdzisz kompozycję chusteczek oraz wybierzesz te z maksymalnie krótkim i prostym składem, masz ogromną szansę na sukces. Tym sukcesem będzie Twój komfort oraz bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Z powyższych powodów od kilku już latu polecam rodzicom chusteczki na bazie wody. Uważam, że są one obecnie najlepszym wyborem oraz idealnym kompromisem pomiędzy myciem pupy dziecka pod kranem, używaniem wacików z wodą a stosowaniem niewodnych chusteczek nawilżanych.

 

Jakie chusteczki wybrała Matka Aptekarka?

Ja wybrałam chusteczki nawilżane marki WaterWipes. Oryginalne, pierwsze na rynku, z możliwie najkrótszą kompozycją. Zawierają tylko 2 składniki (woda i kropla ekstraktu z pestek grejpfruta). Są niezwykle delikatne i skutecznie oczyszczają nawet najbardziej wrażliwą skórę najmłodszych.

Ale to nie wszystko. Poza tymi ewidentnymi zaletami jest jeszcze jedna, o której niewiele osób wie. Mam tu na myśli jakość wody użytej do produkcji chusteczek. Ten bardzo istotny parametr odgrywa kluczową rolę i to dzięki niemu WaterWipes wyróżniają się na tle innych.

 

W odpowiedzi na pytania rodziców, chciałabym Wam dziś opowiedzieć o technologii produkcji chusteczek WaterWipes. Myślę, że bardzo Was zaskoczę, dlatego zapraszam do przeczytania tego wpisu do samego końca. Umowa? 🙂

 

Woda wodzie nierówna

Pamiętam jak na studiach mieliśmy przedmiot, który nazywał się bromatologia. Jeden z działów obejmował temat wód, a w nim m.in.:

 • badanie różnych rodzajów wody,
 • ocenialiśmy jakość wody w zależności od ujęcia,
 • badaliśmy która woda jest zdatna do picia, 
 • poznaliśmy klasyfikację czystości wody,
 • ocenialiśmy przydatność wody do różnych celów, w zależności od rodzaju i stężenia obecnych w niej substancji,
 • rozróżnialiśmy wody butelkowane, w zależności od zawartości składników mineralnych,
 • ocenialiśmy twardość wody itp.

Przedmiot z pozoru nudny, okazał się być dla mnie bardzo ciekawy. Na tyle, że postanowiłam właśnie w Katedrze Bromatologii przeprowadzić badania a później napisać na ich podstawie swoją pracę magisterską.

 

Ale wracając do technologii produkcji chusteczek WaterWipes, pokażę Wam kilka etapów, jakie przechodzi główny składnik, czyli WODA, zanim zostanie dopuszczony do użycia przy produkcji chusteczek. Poniżej omówię także różne rodzaje wody i jakość każdego z nich. A na koniec wyjaśnię dlaczego woda zawarta w chusteczkach WaterWipes jest czystsza niż przegotowana ostudzona woda.

 

Różnice w jakości wody, oczyszczanie wody, chusteczki nawilżane Water Wipes, Matka Aptekarka

 

Typowa surowa woda

Surowa woda to woda pochodząca z naturalnych źródeł, która nie została uzdatniona. Może zawierać rozpuszczone sole i minerały, drobnoustroje, zanieczyszczenia i nierozpuszczalne materiały, takie jak piasek, żwir i kamienie. Woda jest uzdatniana w celu usunięcia wszelkich szkodliwych składników, zanim zostanie wprowadzona do sieci publicznej.

Zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w wodzie nieuzdatnionej, to m.in.:

 • mikroorganizmy – wirusy i bakterie,
 • nieorganiczne zanieczyszczenia – sole i metale,
 • organiczne substancje chemiczne z procesów przemysłowych – pestycydy i herbicydy.

Wpływ twardości wody na zdrowie skóry:

Twarda woda (zawierająca większe stężenie magnezu i wapnia) może być bardziej odpowiednia do spożycia przez ludzi niż miękka, ponieważ ma lepszy smak.  Z kolei mieszkanie na obszarze z takim rodzajem wody wiąże się z problemami skórnymi. Twarda woda zawiera więcej minerałów, a to może wpływać na powstawanie AZS i egzemy, gdyż uszkadza naturalną warstwę hydro-lipidową skóry.

Z kolei miękka woda, która zawiera więcej sodu niż wapnia i magnezu, ułatwia skuteczne sprzątanie oraz korzystniej wpływa na stan skóry.

 

Typowa woda kranowa

Jakość wody wodociągowej różni się w zależności od kraju. Są miejsca, w których woda z kranu jest powszechnie uważana za bezpieczną do picia, a są też takie, gdzie absolutnie nie powinno się jej pić.

Do pierwszej grupy zaliczane są:

 • kraje europejskie, m.in. Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Grecja, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Malta, Monako, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry, Włochy,
 • Stany Zjednoczone,
 • Kanada,
 • Grenlandia,
 • z krajów azjatyckich tylko Japonia, Korea Południowa, Singapur, Brunei, Hongkong, Izrael,
 • Australia,
 • Nowa Zelandia.

 

Do grupy państw, gdzie nie zaleca się pić wody z kranu należą m.in.:

 • kraje Europejskie, m.in. Albania, Białoruś, Bułgaria, Cypr, Czarnogóra, Gruzja, Litwa, Mołdawia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Ukraina
 • cały kontynent Afryki,
 • cały kontynent Ameryki Południowej,
 • Rosja,
 • Turcja,
 • Chiny,
 • Meksyk.

 

Warto też zauważyć, że woda wodociągowa, którą uznaje się za zdatną do picia, może zawierać niektóre związki chemiczne, np. ołów, miedź, chlor, fluor, cynk i nikiel. Uważa się, że stosowanie wody z kranu może powodować wysuszenie skóry.

 

Typowa gotowana woda

Gotowanie wody to jeden z najskuteczniejszych sposobów eliminacji zanieczyszczeń. Jednak pomimo, że usuwa drobnoustroje, nie neutralizuje wszystkich nieczystości. Pozostawać mogą np. pierwiastki śladowe czy chemiczne toksyny.

Lekko ciepła, przegotowana woda oraz waciki (płatki) kosmetyczne są często stosowane jako skuteczny sposób na oczyszczanie skóry noworodków i małych niemowląt.

 

Typowa woda butelkowana

Stosowanie wody butelkowanej w oparciu o założenie czystości może być błędne, ponieważ woda butelkowana zwykle nie jest sterylna i może zawierać sód lub siarczany.

Environmental Working Group przetestowała 10 najlepiej sprzedających się marek wody butelkowanej w USA pod kątem 170 zanieczyszczeń i znalazła różne mieszanki 38 zanieczyszczeń, w tym bakterie, nawozy i przemysłowe chemikalia na poziomach podobnych do tych, które są dozwolone w wodzie wodociągowej.

 

Woda jałowa do celów medycznych

Sterylna woda do celów medycznych to nie to samo co woda przegotowana. Jałowa woda do celów medycznych została poddana obróbce, która pozostawia ją czystą, wolną od ciał gorączkotwórczych i wszelkich zanieczyszczeń. Może być ona podawana dożylnie pacjentom.

 

Ultra czysta woda

Woda ultra czysta to inaczej woda o wysokiej czystości. Oczyszcza się ją zgodnie z bardzo rygorystycznymi specyfikacjami. Woda ultra czysta to termin, który oznacza, że ​​woda jest uzdatniana do najwyższego poziomu czystości dla wszystkich rodzajów zanieczyszczeń.

 

Woda w chusteczkach nawilżanych WaterWipes

WaterWipes posiada i zarządza prywatnym źródłem wód gruntowych, które są ponownie ładowane przez obfite irlandzkie opady deszczu pochodzące z wilgotnych atlantyckich systemów pogodowych.

Produkcję chusteczek WaterWipes prowadzi się w pomieszczeniach czystych przy użyciu unikalnej technologii oczyszczania. Woda przechodzi przez siedmioetapowy proces oczyszczania, który wykorzystuje szereg filtrów do usuwania zanieczyszczeń, zmiękczania i oczyszczania wody. Takie postępowanie sprawia, że ​​woda jest znacznie czystsza niż schłodzona przegotowana woda.

 

napięcie powierzchniowe wody z kranu, przegotowanej i chusteczek WaterWipes, Matka Aptekarka

 

Na powyższej ilustracji możecie zobaczyć jak wpływa napięcie powierzchniowe wody na oczyszczanie skóry dziecka.

 1. Na skórze maluszka można często znaleźć ślady moczu, kału i innych zanieczyszczeń.
 2. Napięcie powierzchniowe wody z kranu lub przegotowanej jest zbyt duże, żeby dosięgnąć brudu osadzonego głęboko w porach.
 3. Woda w chusteczkach WaterWipes dzięki unikatowej technologii 7-etapowego oczyszczania obniża poziom napięcia powierzchniowego wody. W ten sposób dociera ona do najmniejszych zakamarków i skuteczniej oczyszcza.

 

Dzięki tej technologii otrzymuje się wyjątkowy produkt. Chusteczki WaterWipes skutecznie oczyszczają skórę, bez konieczności stosowania kilku dodatkowych składników myjących. W ten sposób prosta, krótka kompozycja, składająca się z 99,9% ultra czystej wody oraz kropli ekstraktu z pestek grejpfruta, umożliwia prawidłową, skuteczną i bezpieczną pielęgnację skóry noworodków, niemowląt oraz małych i starszych dzieci.

 

Chusteczki nawilżane WaterWipes idealnie sprawdzają się u moich córeczek, które na co dzień zmagają się z alergią i problemami skórnymi. Polecam je każdej mamie i jej maluszkowi.

 

Enjoy!

Ana

 

Artykuł powstał we współpracy z marką WaterWipes.

 

Bibliografia:

[1] Sharma S and Bhattacharya A. Applied Water Science 2017;7:1043–1067

[2] World Health Organization. Nutrients in Drinking Water [online]. [Last accessed: November 2019]

[3] WebMD. Botted Water, FAQ on safety and purity [online]. [Last accessed: November 2019]

[4]  Lavender T, et al. BMC Pediatr 2012;12:59

[5] Wszystko o wodzie. Czy możesz pić jałową wodę [ online ]. [Ostatni dostęp: listopad 2019 r.]

[6] Nabulsi R, i in. Lab Med 2014; 45: e159-e165

Ana Krysiewicz

 

Matka Aptekarka, farmaceutka z 15-letnim doświadczeniem

Jestem ekspertem, który w przystępny sposób przekazuje wiedzę na temat właściwego stosowania i dawkowania farmaceutyków u dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Przygotowuję zestawienia, rankingi oraz porównania produktów. Uczę jak prawidłowo pielęgnować skórę najmłodszych oraz pomagam kompletować wyprawkę dla noworodka i przyszłej mamy. Napisałam książkę „Naturalna Odporność”. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą 8-letniej Tosi, 5-letniej Miśki i rocznego Gucia.

Zapisz się do Newslettera

 • In quo minus id, de commodis suis
 • At id omnia referri oporteat, ipsum per se oratio
 • Tua praesertim, qui ratione et via
 • Procedat oratio quaerimus igitur.

(wymagane)

Podobne artykuły

Zapisz się do Newsletter

 • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.
 • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.
 • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobnych.