Kremy z mineralnym filtrem UV – moje TOP 7

1. Filtry mineralne to związki przeciwsłoneczne, których mechanizm działania jest dość podobny do filtrów chemicznych. Polega bowiem w 95% na absorpcji promieni UV i zamianie jej na ciepło. Wiemy o tym od października 2015 roku, kiedy to przeprowadzono badania na Uniwersytecie na Florydzie (kliknij TUTAJ).
Wcześniej rzeczywiście sądzono, że filtry mineralne osadzają się na powierzchni skóry tworząc warstwę ochronną, a ta niczym tarcza odbija bądź rozprasza promienie słoneczne. Obecnie wiemy, że takie działanie to tylko 5% z całości.
2. Kosmetyki z tego zestawienia są przeznaczone przede wszystkim dla:
- niemowląt,
- dzieci z bardzo delikatną i wrażliwą skórą,
- osób z chorobami skórnymi, m.in. AZS, ŁZS, egzemą, łuszczycą, twardziną i in.
3. Zawierają dwa filtry mineralne, chroniące przed promieniowaniem UVB i UVA – tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które są bardziej fotostabilne od filtrów chemicznych starszej generacji, ale mniej w porównaniu z nowszymi.
4. Filtry mineralne w wersji ‚nano’ mogą przenikać przez skórę. Zgodnie z najnowszymi badaniami, naukowcy podejrzewają, że nanocząsteczki dwutlenku tytanu mogą mieć niekorzystne (m.in. prozapalne) działanie na drogi oddechowe (w tym płuca). Z tego powodu wybrałam takie produkty, które ich nie zawierają.
*fakt, dużym plusem form nano jest konsystencja, gdyż lepiej się rozsmarowują i są „przyjemniejsze” w użyciu
5. Należy nakładać je bezpośrednio przed wyjściem na słońce (chronią od razu).
6. Trzeba reaplikować je równie często (o ile nie częściej) jak filtry chemiczne, gdyż łatwo zetrzeć je ze skóry, m.in.
- podczas kąpieli w wodzie – przydomowym basenie, morzu czy jeziorze,
- szalonej zabawy na trawie czy w piasku – piaskownica, plaża,
- w czasie wysiłku fizycznego wiosną i latem dzieci także bardziej się pocą.
Zwykle należy reaplikować krem co minimum 2-3 godziny.
7. Należy obficie i równomiernie smarować nimi powierzchnię skóry w ilości 2mg/cm² (zbyt mała ilość produktu redukuje poziom ochrony przeciwsłonecznej).
8. Nie próbuj wsmarowywać tych kremów w skórę. Ich zadaniem jest pozostanie na powierzchni skóry.
9. Mogą bielić skórę. Część jest dość gęsta i trudniej rozprowadzić je równomiernie na skórze (szczególnie już podrażnionej od słońca).
10. Poniższe kremy mają dobre, bezpieczne składy. Niestety nie oznacza to, że na 100% nie uczulą Twojego dziecka. Osoby o skórze wrażliwej oraz zmienionej chorobowo (AZS, ŁZS) może uczulić wszystko. Jednak są to najbezpieczniejsze składy spośród dostępnych kosmetyków z filtrami mineralnymi. Jeśli nie one to pozostaje Wam jedynie odzież z UPF 50+ z długimi rękawami i nogawkami.
Składy są wolne od filtrów chemicznych, fenoksyetanolu, donorów formaldehydu, BHA, BHT, ftalanów, metylochloroizotiazolinonu, metyloizotiazolinonu, poliakrylamidu, triklosanu, barwników i innych drażniących substancji.
11. Po powrocie do domu najlepiej zmyj krem z filtrem. Jeśli krem trudno zmyć, użyj do tego olejku, a dopiero później codzienny płyn do mycia.
12. Małe dzieci nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia.
13. Jak już podkreślałam wcześniej, nie patrze na napis na etykiecie „wodoodprony”. Jeśli jesteś nad morzem, jeziorem, basenem czy innym akwenem, po wyjściu z wody ponownie nałóż krem z filtrem UV. Podobnie, gdy dziecko mocno się spoci. Też należy reaplikować krem przeciwsłoneczny.
TOP 7 według Matki Aptekarki
MomMe, Ochronny parasol od słonka (SPF 50), lotion
Skład (INCI): Aqua, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Isoamyl Laurate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Glycerin, Betaine, Citrullus lanatus Seed Oil, Sodium Chloride, Isostearic Acid, Polyhydroxystearic Acid, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Lecithin, Stearic Acid, Benzyl Alcohol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Bisabolol, Dehydroacetic Acid, Tocopherol
Bioderma Photoderm Mineral SPF 50+, spray
Skład (INCI): Decyl Oleate, Dicaprylyl Carbonate, Zinc Oxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Cocoglycerides, Titanium Dioxide, Silica Dimethyl Silylate, Polyhydroxystearic Acid, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Stearic Acid, Alumina, Tocopherol
Lavera SUN SENSITIV, krem do opalania dla dzieci SPF 50
Skład (INCI): Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Helianthus Annuus Seed Oil*, Cocos Nucifera Oil*, Octyldodecanol, Polyhydroxystearic Acid, Caprylic/Capric Triglyceride, Shea Butter Ethyl Esters, Stearic Acid, Aqua, Silica, Hydrogenated Rapeseed Oil, Polyglyceryl-6 Polyricinoleate, Glycine Soja Oil*, Persea Gratissima Oil*, Mangifera Indica Fruit Extract*, Carica Papaya Fruit Extract*, Daucus Carota Sativa Root Extract*, Pongamia Glabra Seed Oil, Beta-Carotene, Alumina, Tocopherol, Hydrogenated Lecithin
Alga Maris, krem do opalania dla dzieci SPF 50+
Skład (INCI): Caprylic/Capric Triglyceride, Zinc Oxide, Cocos Nucifera Oil*, Titanium Dioxide, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Coconut Alkanes, Butyrospermum Parkii Butter*, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Hydrogenated Vegetable Oil, Lauroyl Lysine, Alumina, Stearic Acid, Glyceryl Caprylate, Coco-Caprylate/Caprate, Gelidium Sesquipedale Extract, Maris Aqua, Potassium Olivoyl Pca, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil, Sodium Hydroxide
Azeta Bio Organic Sun Protection Lotion SPF 50, mleczko przeciwsłoneczne
Skład (INCI): Aqua, Dicaprylyl Ether, Zinc Oxide, Glycine Soja Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Titanium Dioxide, Propanediol, Cera, Polyglyceryl-4 Oleate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Hydrated Silica, Magnesium Stearate, Phenethyl Alcohol, Sodium Chloride, Parfum, Polyglyceryl-3 Ricinoleate, Alumina, Tocopherol, Ethylhexylglycerin, Stearic Acid, Phytic Acid, Plukenetia Volubilis Seed Oil
Anthyllis, Przeciwsłoneczny Bezzapachowy Krem SPF 50
Skład (INCI): Coco Caprylate, Caprylic/Capric Triglyceride, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Polyglyceryl-2-Dipolyhydroxystearate, Glyceryl Behenate, Polyhydroxystearic Acid, Hydrated Silica, Polyglyceryl-3-Diisostearate, Hydrogenated Vegetable Oil, Stearic Acid, Mauritia Flexuosa Fruit Oil*, Tocopherol, Helianthus Annuus (Sunflower), Seed Oil, Alumina, Palmatic Acid.
Naturativ, Emulsja Ochronna z Filtrem Mineralnym SPF 50
Skład (INCI): Aqua, Zinc Oxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Titanium Dioxide, Isoamyl Laurate, Olea Europaea Oil Unsaponifiables, Trehalose, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Polyhydroxystearic Acid, Polyglycerl-3 Polyricinoleate, Isostearic Acid, Alumina, Stearic Acid, Lecithin, Sodium Chloride, Tocopherol (mixed), Beta-Sitosterol, Squalene, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid
AKTUALIZACJA
06.05.2020
Znalazłam kolejny krem z dobrym składem, dlatego dodaję go do zestawienia TOP 🙂
BIOSOLIS, mleczko przeciwsłoneczne dla niemowląt i dzieci SPF 50+
Skład (INCI): Dicaprylyl Carbonate, Aloe Barbadensis Gel, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Pongamia Glabra Seed Oil, Diethyl Sebacate, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Propanediol, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Stearic Acid, Aluminum hydroxide, Brassica Campestris (Rapeseed) Oil, Talc, Benzyl Alcohol, Bisabolol, Dehydroacetic Acid, Tocopherol, Aqua
Jak bezpiecznie korzystać ze słońca w mieście i na wakacjach z dziećmi przeczytasz TUTAJ.
Który krem z filtrem UV będzie najlepszy dla dziecka? Mineralny, chemiczny a może mieszany? – kliknij TUTAJ.
Kremy z chemicznym / mieszanym filtrem UV – moje TOP 11 – przeczytasz TUTAJ.
Udanej i bezpiecznej zabawy na słońcu.
Enjoy!
Ana
Ania
Dzień dobry,
A co Pani sądzi o kremie Alphanova Bebe Sun ? Mam jeszcze pytanie czy niemowlę i małe dziecko należy smarować kremem z filtrem przez cały rok ? I czy smarujemy tylko odsłonięte części ciała czy całe ciało,również pod ubraniem ?
Matka Aptekarka
Alphanova Bebe Sun ma dwa minusy. Jeden to brak tlenku cynku, czyli jest tylko jeden filtr UV dwutlenetk tytanu. To trochę mało. Drugi to alkohol wysoko w składzie. Ale jeśli nie podrażnia, to ok. To zestawienie jest z kremami takimi bez wszelkich podrażniaczy.
Powinno się smarować całe ciało jak dziecko jest wystawione na duże słońce. Ideałem byłoby smarować cały rok całe ciało, ale wiem, że jest to nierealne. Wtedy kiedy nie ma słońca zbyt dużego potrzebny jest też krem z filtrami przede wszystkim UVA, czyli najlepiej z chemicznymi.
Bożena
Wszystkie nadal uczulaja moje dziecko odkąd producenci przestali prodykowac czysto minerlanych kremów. Kiedyś kremy były tak gęste ze nie mozna było ich rozprowadzić na skórze. z tego powodu słabo się sprzedawały. adodano więc coś by konsystencja była lepsza i jesteśmy bez kremu. Ostatnimi firmami które robily czysty mineralny krem były SVR i Uriage. Od ubiegłego sezonu ich kremy są mniej gęste i uczulaja. Jestesmy totalnie bez ochrony przed słońcem. Może ktoś z Was zna jakies organicNe dobre kremy? Niewazne jaka cena.
Matka Aptekarka
To jedyną opcją dla Was jest odzież UV. Jeśli wszystko uczula, to można powiedzieć, że nie macie innego wyjścia. Mam w aptece dzieci, które w tych ubrankach z UV na długi rękaw i z długimi nogawkami chodzą cały sezon wiosenno-letni.
Najdelikatniejsze kremy są wymienione w artykule w tej chwili, więc próbujcie.
Marta
Jak wygląda sprawa z kremem przeciwsłonecznym spf 50 od bubble&co?
Matka Aptekarka
Mam z nim niewielki problem ze względu na eter i alkohol wysoko w składzie, które mogą podrażniać wrażliwców. Ale poza tym bardzo ciekawy produkt. Jak Wam służy, to stosujcie 🙂 Tylko koniecznie w odpowiedniej ilości oraz reaplikujcie co max. 2-3 h, gdyż filtry UV nie są tu na samym początku składu.
Dermedic baby
Kupiłam ten ostatni baby dermedic. Opakowanie identyczne jak to wstawione tutaj na stronie, ale w domu sprawdzam i na opakowaniu pisze, że można stosować od 6 miesiąca, a nie 1. :/ Czyli nie mogę używać tego od urodzenia i pieniądze wyrzucone w błoto? Gdy dziecko będzie mieć 6 miesięcy będzie już zima, więc się nie przyda.
Matka Aptekarka
Widocznie są różne wersje i kupiłaś inną. Czasem szaty graficzne są identyczne, a skład różny…
Sylwia
Naprawdę poleca Pani filtry w formie nano (trzy ostatnie produkty)? Polecam poczytać:)
Matka Aptekarka
Jest aktualizacja posta, ta poprzednia była sprzed 2 lat.
W obecnych kremach nie ma wersji nano, gdyż dmucham na zimne, bo jest to zestawienie najdelikatniejszych kosmetyków.
Ale! Nie ma wciąż dowodów z badań, że dwutlenek tytanu w wersji nano jest szkodliwy. Jest to cały czas przedmiotem badań.
Ell
mam pytanie, jaki dezodorant kupić 11 latkowi? dziecko powoli dojrzewa, wiec pomyslalam o zakupie, możesz jakiś polecić??
Marlena
Ufff super, że jest mój ukochany Bioderma. Stosuje to coś wielu lat, gdy kremy z filtrami mineralnymi raczej nie były dostępne i chyba był jednym z nielicznych. Mam AZS i po kremie z filtrami chemicznymi mam mega swędzącą wysypkę, lepiej żebym się niczym nie smakowała bo po tych krajach nie śpię kilka nocy.
Matka Aptekarka
Albo kupić możesz sobie też odzież UV. Dla dorosłych też takie są. Problem automatycznie znika 🙂
Ale Bioderma jest super w tej wersji mineralnej. Dobra, stabilna konsystencja, bez szkodliwych składników.
Faustyna
Jaki krem dla 4 miesiecznego dziecka najlepsze?
Monika
A czy BIODERMA Photoderm KID SPF 50+ Spray dla dzieci też ma dobry skład, ponieważ poleciła mi go Pani w aptece.
Matka Aptekarka
Mam do niego jakieś tam ale (jeśli chodzi o niemowlęta), wszystko zależy od wieku dziecka. Ale znajdzie się w zestawieniu filtrów chemicznych / mieszanych i napisze o nim tam kilka słów 🙂
Kinga
Dzień dobry, a czy ten krem z filtrem z bioderma mogę używać dla 9 miesięcznego dziecka? Szukałam kremu z momme i naturativ, ale nigdzie nie można ich dostać, chyba że Pani podpowie gdzie można się w nie zaopatrzec:) dziekuje
Matka Aptekarka
pewnie 🙂
Anna
Który z tych kremów będzie najlepszym wyborem przy stwierdzonym łzs u niemowlaka? Pozdrawiam
Matka Aptekarka
Każdy, bo mają bezpieczny skład i nie zawieraj olei mineralnych, które zapychają pory. Jeśli pytasz z kolei o najbardziej „suchy”, czyli najmniej nawilżający (nie mylić z natłuszczający), to wypróbuj Biodermę. Tylko pamiętaj nie wcierać w skórę mocno, tylko nałóż na skórę.
ANNA
Dziękuję. Kupiłam Bioderme, ale na opakowaniu jest informacja że można stosować dopiero po 6 msc- czy to prawda? Dziecko w tej chwili ma 5,5.
Matka Aptekarka
Mówiłam o tym na LIVE’ie środowym. Jeśli produkt ma dobry, bezpieczny skład to można go stosować nawet od 1 dnia życia. A producenci zwykle piszą od 6 m-ca, gdyż przez pierwsze pół roku nie powinno się wystawiać dziecka na promieniowanie.
Śmiało możecie używać.
Aga
Proszę o opinię na temat kremu i balsamu do opalania dla dzieci firmy Weleda oraz Rossmann. Oba mają filtry mineralne
Matka Aptekarka
Weleda ma jeden filtr UV, stąd nie znalazł się w zestawieniu. Lepiej jak byłyby dwa filtry, czyli jeszcze tlenek cynku. Zawiera też alkohol wysoko w składzie, co może powodować podrażnienia u osób z wrażliwą lub chorobowo zmienioną skórą. Ale poza tymi dwoma sprawami ma fajny skład. Ja lubię Weledę. Jak Wam służy to stosujcie, ale unikaj bezpośredniego pobytu dziecka na słońcu.
Kremy z UV z Rossmanna mają Octocrylene w składzie (powoduje podrażnienia skóry), więc nie są zalecane dla dzieci. Dla starszych dzieci i dorosłych ze zdrową skórą będą OK.
Kasia
Czy filtr w sprayu z Biodermy można stosować w ciąży?
Matka Aptekarka
Skład jest bezpieczny, bez szkodliwych składników, więc będzie bezpieczny także w ciąży. Można stosować na twarz i całe ciało 🙂
Paulina
Czy mogę stosować spray Bioderma na twarzy 4 miesięcznego dziecka?
Matka Aptekarka
Skład jest bezpieczny, bez szkodliwych składników, więc nie powinien podrażniać. Można stosować na twarz i całe ciało 🙂
Marta
Dziękuję 🙂 Mam jeszcze prośbę o zerknięcie na ten produkt, czy jest ok dla niemowląt? Eco Cosmetics Ey! Spray Na Słońce Spf 50+ Kids
Iwona
A Pharmaceris S słońce 50+ spf?
Jane
A co Pani sądzi o Emolium Suncare SPF50+ mineralny spray? Dziękuję.
Matka Aptekarka
Ma tylko jeden filtr i to w formie nano. Nie do końca wierzę, że gwarantuje to rzeczywiście ochronę na poziomie SPF 50. Trzeba też pamiętać nakładać grubą warstwę, bo przy sprayach często nakładamy zbyt mało kosmetyku.
Ale ogólnie jak na Emolium całościowy skład jest zaskakująco dobry 🙂
Joanna
Czy alphanova sun spf 50 w kulce jest ok? Nie widze go w zestawieniu, a nie zawiera nanoczasteczek… Zastanawiam się nad kupnem go dla roczniaka z azs stwierdzonym przez dermatolog (zmiany ucichly od miesiąca, bez alergii pokarmowej).
Poszukuje czegos co będzie dobrze sie smarowac i szybko wchlaniac – syn nie lubi jak sie mu smaruje buzie i szyje i pojawiaja sie histerie…
Matka Aptekarka
Tego preparatu dla dziecka z AZS bym nie poleciła z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim, w składzie jest tylko jeden filtr mineralny (dwutlenek tytanu) i to dopiero na 4 miejscu w kolejności. Ciężko uwierzyć w stabilną ochronę na poziomie SPF 50 w przypadku tego kosmetyku. Druga sprawa to składniki na końcu, które pełnią rolę konserwantów i kompozycji zapachowej. Mogą one podrażniać skórę. Dla AZS-owca dość ryzykowne.
Niestety stosując preparaty w kulce mamy tendencję do nakładania zbyt małej ilości kosmetyku, co w przypadku jednego filtra mineralnego daje bardzo niską ochronę.
Jeśli dziecko nie lubi się smarować, to poleciłabym zdecydowanie Mustele (będzie jutro w zestawieniu TOP filtrów mieszanych i chemicznych), bo ma stabilny skład, 5 filtrów, łatwo się ją aplikuje, nie klei się i nie wysusza skóry.
Katarzyna
Witam serdecznie 🙂 czy ten spray biodermy będzie nadawał się dla 3 dzieci wiek : 5 lat , 1.5r i od 1 dnia urodzenia? Pozdrawiam 🙂
Matka Aptekarka
Tak, będzie dobry dla całej rodziny. Pamiętaj o częstej reaplikacji kremu w ciągu dnia 🙂
Ania
Witam. Mam filtr mineralny z firmy Pharmaceris, Emotopic SPF +50 i w tubce z tyłu nie pisze ile czasu mam na wykorzystanie produktu. Co to oznacza ?
Matka Aptekarka
Czekam na info od producenta. Jak otrzymam, to przekażę 🙂
Ania
Super! i czekam na wiadomość 🙂
Matka Aptekarka
Na razie nie odpowiada i niestety obawiam się, że nie ujawni. To jest wyrób medyczny i ma do tego prawo.
Ja nie umieszczam w zestawieniach produktów, co do których nie wiemy jakie filtry UV oraz substancje pomocnicze dodano.
Kasia
Witam,
A jaka jest Pani opinia o Sunbrella SPF50?
Pozdrawiam
Matka Aptekarka
Mineralna wersja ma tylko tlenek cynku i to w formie nano, więc słabiutko. A z kolei chemiczna ma Octocrylene na początku składu. Także dla mnie odpadają
Kasia
Dziękuję bardzo za odpowiedź 😘
Karolina
Dzień dobry, czy w kremie MomMe, Ochronny parasol od słonka występuje ten bezpieczny dwutlenek tytanu czyli rutyl czy ta gorsza wersja – anataz, czy nie możemy tego stwierdzić patrząc na skład?
Matka Aptekarka
Nie możemy tego stwierdzić po składzie. Jedynie gdyby był w wersji nano, to musiałaby być taka adnotacja.
Karolina
Dziękuję za odpowiedź.
Malgorzata
Dzien dobry co sadzi Pani o Dermedic Baby Sunbrella.
Paula
Szanowna Pani:)
Jaką skuteczność jako filtr ma maść cynkowa? Kremy to koszt 50 zl i więcej, czy masc cynkowa jest jakąś alternatywą?
Justyna
Jak wygląda konsystencja kremów? Szukam czegoś dla siebie.Rok temu kupiłam krem marki Derma 50. I z konsystencją był dramat, już przy piewszej aplikacji był problem z rozprowadzeniem, a po kapieli nie było szans. Jak wyglądaja te powyższe? Z góry dziękuje za odp. Justyna
Karina
A co powie Pani na temat la roche posay ANTHELIOS DERMO-PEDIATRICS ?
Ewentualnie czy poleci Pani inny z tej firmy?
Agnieszka
A co pani uważa na temat Dermedic Baby Sunbrella? Dla 2.5 latka będzie ok?
Monika
Dzień dobry, a proszę napisać co z filtrem mineralnym do twarzy z Avene? Zawsze myślałam,że ma super skład,a brakuje go w zestawieniu wyżej..