Wyprawka dla noworodka by Matka Aptekarka – lista produktów
Kompletując wyprawkę dla noworodka bardzo przydatna okazuje się lista produktów. Jako mama i farmaceutka, zawsze polecam przyszłym rodzicom przygotować spis rzeczy niezbędnych dla noworodka, już ok 7-8 miesiąca ciąży.
Ja sama, będąc w 30 t.c. miałam pierwszy fałszywy alarm, który skłonił mnie do przygotowania listy, zgodnie z którą systematycznie kupowałam niezbędne produkty oraz dzięki której wiedziałam, że w razie „w” mój mąż dokończy za mnie kompletowanie wyprawki dla Tosi.
W exelu miałam rozpisane co kupić, gdzie (miałam nawet wklejone linki do produktów), kiedy (czy przed porodem czy po) oraz ile to będzie nas kosztowało (tak tak, ceny też były wpisane… tak to już jest z przezornymi pedantami 😉 ).
Ciebie też zachęcam do skorzystania z mojej listy.
Na wstępie zaznaczę, że wypisałam wszystko co może przydać się noworodkowi/niemowlakowi w pierwszych miesiącach życia. Oczywiście wielu z tych rzeczy nie będziesz potrzebowała od razu, ale chciałam, aby ta lista była możliwie kompletna.
Takie pozycje jak mleko modyfikowane lub butelka również tu wypisałam, gdyż nie każda mama może / chce karmić piersią. Szanuję i nie oceniam wyborów innych mam 🙂
Dla ułatwienia, na niebiesko zaznaczyłam produkty, które powinny być kupione przed porodem.
Produkty podkreślone – możesz w nie kliknąć, dzięki czemu zobaczysz więcej informacji na ich temat.
Lista produktów wg Matki Aptekarki
Wyprawka dla noworodka z apteki:
- Witamina D
- Sól fizjologiczna
- Sól hipertoniczna
- Sól morska izotoniczna w sprayu
- Kompresy, waciki
- jałowe typu MediComp
- niejałowe prostokątne duże
- Kremy do pielęgnacji pupy
- Podkłady jednorazowe
- Preparaty na kolkę
- Leki p/bólowe i p/gorączkowe (czopki lub zawiesina z paracetamolem, ibuprofen)
- Patyczki higieniczne (inaczej patyczki do uszu) – mają służyć tylko do oczyszczenia i osuszania pępka
- Aspirator do nosa
- Inhalator
- Termometr
- Probiotyk
- Mleko modyfikowane
Kosmetyki i artykuły higieniczne:
- Chusteczki nawilżane
- Balsam do twarzy i ciała
- Płyn do kąpieli
- Płyn do prania dla niemowląt
- mydełko do odplamiania
- Szampon do włosów
- Krem z filtrem UV SPF 50
- Krem ochronny na mróz i wiatr
Akcesoria małe dla noworodka:
- Ubranka
- Kocyki z bezpiecznych materiałów (nie poliestrowe)
- Otulacz lub rożek
- Pieluchy jednorazowe lub wielorazowe
- Pieluchy tetrowe, flanelowe, muślinowe lub bambusowe
- Woreczki na zużyte pieluchy
- Ręcznik z kapturkiem
- Termometr do wody
- Butelka ze smoczkiem do karmienia
- pojemnik na mleko modyfikowane
- termos
- stojak na butelki
- podgrzewacz do butelek
- sterylizator do butelek i smoczków
- termoopakowanie na butelkę
- szczotka do mycia butelek i smoczków
- płyn do mycia butelek i smoczków
- Laktator (ręczny lub elektryczny)
- Pojemniki i woreczki na pokarm
- Smoczek uspokajacz
- Nakładka na palec rodzica do przemywania dziąseł dziecka
- Szczoteczka i pasta do zębów
- Szumiące zwierzątko
- Nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcami lub obcinak
- Szczotka z miękkiego włosia i/lub grzebień do włosów
- Poduszka z pestkami wiśni na bolący brzuszek
- Nawilżacz powietrza
- Oczyszczacz powietrza
- Niania elektroniczna lub wideokamerka
- Zabawki, książeczki czarno-biało-czerwone
Akcesoria duże dla noworodka:
- Fotelik samochodowy
- baza do fotelika
- śpiworek do fotelika
- wkładka do fotelika
- lusterko samochodowe
- Łóżeczko / dostawka / kołyska
- materac
- mata nieprzemakalna
- prześcieradło z gumką
- śpiworek do spania
- uchwyt na łóżeczko (na pampersy, chusteczki i krem)
- pojemnik na zużyte pieluchy
- karuzela
- kontroler oddechu
- moskitiera
- Przewijak lub komoda z przewijakiem
- Wózek
- torba do wózka
- pokrowiec / prześcieradełko na materac w gondoli
- folia p/deszczowa do wózka
- parasolka do wózka
- śpiworek
- mufki
- żagiel chroniący od słońca
- moskitiera
- pierwsza zabawka wisząca do wózka
- Wanienka (+ stojak)
- Chusta bądź nosidło
- Bujaczek / leżaczek
- Mata edukacyjna
- Łóżeczko turystyczne
Więcej o wyprawce dla noworodka przeczytasz TUTAJ.
Jeśli chcesz poznać wyprawkę kosmetyczną jaką dzisiaj wybrałabym dla swojego noworodka i niemowlaka kliknij TUTAJ.
Enjoy!
Ana
PS. Jeśli zapomniałam o jakimś produkcie, który Twoim zdaniem jest niezbędny albo po prostu sprawdził się u Ciebie, napisz do mnie lub zostaw komentarz 🙂
A.
Berka
Ojej, ⅓tych rzeczy wydaje mi się calkiem zbedna: nosidło dla noworodka, matkoaptekarko, naprawde? I po co taki arsenał smoczków, butelek i rzeczy do karmienia mm? I jak młoda matka ma przetrwać zazwyczaj ciężkie początki kp? I tak mogłabym jeszcze parę rzeczy wymienić… Moim zdaniem bardzo słaba lista wyprawkowa, nic mnie tak nie zawiodlo na twoim blogu jak to 🙁
Monika
A mnie właśnie zdziwiło że mleko modyfikowane i butelki nie są zaznaczone do kupienia przed porodem. Ja po pierwszym dziecku wiem że butelka i przynajmniej jednorazowa saszetka mm to podstawa aby mieć, ja niestety nie miałam i w 3 dobie po porodzie przy nawale pokarmu nie byłam w stanie nakarmić dziecka i mąż w nocy musiał jechać do apteki po mm. Dopiero później na spokojnie ściągnęłam mleko i tu niezbędny był laktator. Nie wiem jak bym sobie wtedy poradziła gdyby nie butelka, mm i laktator. Dodam że poza tą sytuacją przez 6 miesięcy u nas tylko kp. Więc nie zgodzę się że butelki i mm przy kp są całkowicie zbędne, jak widać nawet od razu po porodzie mogą być bardzo przydatne. A butelki przecież służą nie tylko do mm. Można ściągać swoje mleko i jak mama musi wyjść to się nie martwi że dziecko będzie głodne
MatkaAptekarka
Monika, zgadzam się z Tobą, czasem tak jest, że butelka pomaga i wcale nie przekreśla to szczęśliwego karmienia piersią. Dlatego zarówno butelka jak i akcesoria są na liście. Większość mam nie używa butelek na początku, dlatego nie są one zaznaczone jako niezbędne (na niebiesko).
Ale każda mama jest inna i to ona decyduje jak będzie karmiła.
Dobrze jest wybrać konkretną butelkę (producent, model, rodzaj smoczka) i miejsce gdzie ją kupić, żeby w razie „w”, nie zastanawiać się i wybierać na szybko, tylko po prostu kupić.
Ja wiedząc, że moje dziecko może mieć niedocukrzenia w pierwszych dniach po porodzie, zakupiłam butelkę i rzeczywiście sporadycznie ją stosowałam. Nie przekreśliło to mojej laktacji.
Są też mamy, które z różnych względów wybierają KPI. Im zdecydowanie butelki też mogą przydać się od samego początku.
Pozdrawiam
MatkaAptekarka
No widzisz, dla Ciebie zbędne a dla innej mamy konieczne. Tak jak napisałam na początku, jest to MOJA propozycja listy + zaznaczone, co MOIM zdaniem jest niezbędne zaraz po powrocie do domu z noworodkiem.
Nosidło, mam tu na myśli np. Tulę, dla wielu mam niemowląt z niesamowitymi kolkami było jak zbawienie. Ja uwielbiałam przytulać moje dziecko i mieć w tym czasie wolne ręce. Są też mamy, które mieszkają na 3-4. piętrze (bez windy) i nie chcąc znosić wózka za każdym razem , wolą wziąć dziecko w tule i iść do lekarza, na bazarek, do spożywczaka czy krótki spacer.
Butelki i akcesoria nie są zaznaczone jako niezbędne na pierwsze tygodnie. Choć piszę o nich, gdyż niektóre mamy chcą dokarmiać noworodka MM lub swoim ściągniętym mlekiem albo wcale nie karmią piersią.
Albo, tak jak w moim wypadku, przez to, że choruję na cukrzycę, moja córeczka miała w pierwszych dniach życia duże spadki cukru. Wtedy musiała być dokarmiana niewielką ilością 20-40 ml MM, żeby natychmiast podnieść poziom glukozy we krwi. Nie przeszkodziło mi to w szczęśliwym karmieniu piersią przez następne miesiące.
Dajmy każdemu żyć i decydować o sobie oraz swoich maluchach 🙂
Pozdrawiam
Berka
A jak się ustosunkujesz do zaleceń fizjoterapeutow o nie noszeniu dzieci niesiedzacych w nosidłach (dotyczy to również tych nosideł, których producent twierdzi, że są od urodzenia)?
A odnośnie butelek to nie mówię, żeby zaprzeć się i nie kupować żadnej, ale moim zdaniem jedna butelka i jeden smoczek plus saszetki mm lub buteleczki gotowego mm będą wystarczające na początek. Do tego garnek i wrzątek… Sama sugerując się podobną lista kupiłam sterylizator i użyłam go może 5 razy a miejsca zajmuje sporo… Wszystko można dokupić i ja jestem zwolenniczką minimalizmu. Bo co potem z tym wszystkim robić?
MatkaAptekarka
Dziecko niesiedzące może być noszone w chuście (jeśli nie ma przeciwwskazań) praktycznie od samego początku. W nosidle, nawet najlepszym dopiero gdy siedzi. Wszystkie zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji i potrzeb rodzica i dziecka. Choć generalnie z tym pytaniem najlepiej udać się do dyplomowanego doradcy noszenia chust i nosideł (wejdz na strone TULsię.pl, Aga jest świetna w te klocki).
Jeśli chodzi o wyprawkę, całkowicie sie z Tobą zgadzam. Minimalizm ponad wszystko. Jednak każda z nas jest inna i dlatego na liscie wypisałam wszystko co się da, a na niebiesko zaznaczyłam to co na pewno się przyda. Reszta jest opcjonalna i każda mama sama powinna zdecydować czego potrzebuje.
Pozdrawiam 🙂
Donata
A co do wózka – piszesz o wózku 2w1, rozumiem że to kwestia praktyczności? Dziewczyny z pracy namawiały mnie na zwykly wózek, by nie robic sobie dodatkowych kosztów, ale dzieki temu własnie że kupie taki 2w1 mam wózek głeboko-spacerowy. Mam akurat silver crossa surfa wózek ustawia sie w róznych pozycjach, dzieki regulowanemu oparciu i profilowanej gondoli. Moim zdaniem dzieki temu synek pojeździ w nim dłużej
Matka Aptekarka
Nie miałam tu na myśli żadnego konkretnego wózka, po prostu najczęściej tak mamy robią, że kupują 2 w 1. Ale jak najbardziej możesz kupić fajną spacerówkę, włożyć do niej miękką gondolę i używać cały czas jeden wózek.
Moje dzieci akurat długo jeździły w gondoli (Tosia 9 miesięcy, Misia 11 m-cy) i rodziły się w styczniu i marcu, kiedy było jeszcze zimno. Ale wszystko zależy od sytuacji i tego jak Tobie będzie wygodnie. Są dzieci, które wyrastają z gondoli po 3 miesiącu i przesiadają się do spacerówki (oczywiście takiej, która rozkłada na płasko). Ale wtedy trzeba bardzo uważać, nie możesz zostawić dziecka samego, nawet jak śpi, żeby się nie zsunęło.
Także wiedząc o jakiej porze roku będziesz rodziła, zdecyduj. Jeśli na lato, to niezłą myślą jest dobra spacerówka z możliwością wpięcia fotelika samochodowego oraz miękka gondola.
Barbi
Dla mnie bardzo przydatna i pomocna lista 🙂 Jesli chodzi o termometry, to bardzo fajne są na podczerwień, bo można nimi mierzyć nie tylko temperaturę ciała ale i otoczenia – wody w wanience czy jedzenia w butelce. Ja kupowałam właśnie taki (dokładnie model Diagnostic NC300) sprawdził się super 🙂