ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Niektórych bardzo bawi (dziwi) to nietypowe święto. Jednak mało kto wie jak, kiedy i po co powstało.

A Ty?

Wiesz?

 

Szczypta historii…

Otóż, w 1902 roku ówczesny prezydent USA, Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. W jego trakcie zdarzył się pewien incydent. A mianowicie, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka. Gdy Roosvelt zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je uwolnić. Cała historia została uwieczniona w formie komiksu i opublikowana w waszyngtońskiej gazecie.

                                                     zdjęcie: en.wikipedia.org

 

Rysunek ten zobaczył jeden z producentów zabawek i postanowił stworzyć pluszowego misia, którego nazwał „Teddy Bear” – od zdrobniałej wersji imienia prezydenta. 

Dziś pluszaki (nie musi to być tylko miś) wciąż są kultową zabawką, mimo pojawienia się wielu innych, nowocześniejszych i wydawałoby się bardziej atrakcyjnych dla najmłodszych. Po prostu, chyba już zawsze pluszak będzie nam się kojarzył z beztroskim dzieciństwem.

 

W 2002 roku, na cześć setnej rocznicy powstania tej słynnej maskotki, dzień 25 listopada ustanowiono Światowym Dniem Pluszowego Misia.

 

Pluszaki pomagają…

Pluszowy miś jest patronem wielu żłobków i przedszkoli na całym świecie. Dzięki temu, że kojarzy się z dobrem, ciepłem i miłością jest symbolem wielu akcji charytatywnych, m.in.:

  • „Podaruj Misia” to akcja charytatywna organizowana co roku przez Fundację TVN „Nie jesteś sam”.

  • Wspólnota Burego Misia działająca na rzecz osób niepełnosprawnych.
  • „Pluszak w Pogotowiu” to akcja zainicjowana przez ratowników medycznych, która ma na celu minimalizację stresu towarzyszącego najmłodszym pacjentom Pogotowia Ratunkowego. Organizatorzy akcji chcą, aby każdy mały pacjent otrzymywał od nich przyjaznego pluszaka, który pomoże przetrwać „ciężkie chwile”.
  • „I Twój miś może zostać ratownikiem” to akcja, w której pluszaki mają jeździć razem z funkcjonariuszami policji, straży pożarnej i z ratownikami pogotowia. W sytuacji, gdy poszkodowane dzieci potrzebują pomocy, wówczas dobrze jest jeśli służby okażą trochę dobroci serca, współczucia i zrozumienia dla tego małego człowieka.
  • „Miś bezpieczeństwa” to akcja , w której funkcjonariusze policji rozdają dzieciom do 6. r.ż., najczęściej ofiarom przemocy domowej, misie.

 

A jak jest u nas?

Tosia obecnie kocha najbardziej małego pluszowego piesia, którego nazywa Hasio (choć prawda jest taka, że zgapiła to imię po swojej 4-letniej kuzynce). Jednak jak każda kobieta, jest zmienna i co kilka miesięcy uwielbia inną zabawkę. Zawsze jednak są to pluszaki.

Dzień Pluszowego Misia Matka Aptekarka

Z Hasiem Tosia robi obecnie wszystko (dosłownie!)

Śpi. Bawi się. Zabiera do przedszkola. Karmi. Wozi w wózku. Rozmawia z nim. Kąpie się. Myje mu zęby (tak…serio). Inhaluje sterydami. Podaje syropki. Bierze na wszystkie wyjazdy. Hasio jest pieskiem dzidzią, więc dużo śpi, a my mamy być wtedy cicho 😉

 

Wasze dzieci też tak mają? Pochwal się ich/swoim ulubionym pluszakiem.

 

Enjoy!

Ana